یکشنبه, 04 فروردين 1398 ساعت 13:47

آیا سرطان آپاندیسیت درمان دارد؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قابل درمان بودن سرطان آپاندیس به نوع آن بستگی دارد.در ادامه این مقاله بیشتر در مورد سرطان آپاندیس اطلاعات کسب کنید.

آپاندیس یک عضو کوچک از سیستم گوارش است و شکلی کیسه مانند، شبیه به انگشت دارد. آپاندیس در پایین ترین قسمت سمت راست شکم قرار دارد و از انتهای کلون آویزان است. هدف از وجود آپاندیس مدت ها نا مشخص بود اما امروزه بعضی از دانشمندان فکر می کنند که باکتری های مفید ممکن است که درون آن ذخیره شوند و نقش مهمی در سیستم ایمنی و هضم بازی کند.

سرطان آپاندیس

سرطان آپاندیس نادر است اما این بیماری قابل اتفاق است. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به آپاندیس را افزایش می دهد و در زنان نسبت به مردان ایجاد تومور در آپاندیس، معمول تر است. اگر شرایط شما به گونه ای است که به ایجاد اسید معده کمک می کند یا دارای سابقه خانوادگی سرطان آپاندیس هستید، شانس ابتلا به آن در شما بالاتر است.

 

سرطان آپاندیس چقدر شایع است؟

در امریکا، کمتر از هزار نفر در هر سال مبتلا به سرطان آپاندیس گزارش می شود. این آمار در سال های اخیر افزایش یافته است اما محققان نمی دانند که این نتایج به این معنی است که افراد بیشتری مریض شده اند یا اینکه در گذشته تشخیص پزشکان اشتباه بوده است.

 

علائم سرطان آپاندیس

وجود تومور در آپاندیس ممکن است علائمی نداشته باشد که توجه شما را به خود جلب کند. رایج ترین علائم نفخ و بزرگ شدن شکم است. علائمی که کمتر رایج هستند عبارتند از درد های شدید در پایین سمت راست شکم، تهوع، استفراغ، تب و اسهال می باشد. اگر سرطان منتشر شده باشد ممکن است که احساس درد در لگن، رحم، تنگی نفس، کم اشتهایی و انسداد روده ایجاد شود.

 

تشخیص سرطان آپاندیس

 

 

تشخیص سریع سرطان آپاندیس کار مشکلی است. پزشک ممکن است نشانه های سرطان آپاندیس را حین درمان مشکل آپاندیس یا آزمایش دیگر مشکلات، مشاهده کند. اگر پزشک نسبت به سرطان آپاندیس مشکوک شد باید تست خون و ادرار انجام دهید. ممکن است نیاز به عکس یا کلونوسکوپی برای تشخیص دقیق تر نیاز باشد. نمونه برداری از محل صورت می گیرد تا با اطمینان نتایج را اعلام کنند.

 

مراحل سرطان آپاندیس

پزشکان مراحلی را برای درمان سرطان آپاندیس برنامه ریزی می کنند. نوع درمان با توجه به نوع بیماری مشخص می شود. 

محل ایجاد توده سرطانی: ممکن است در کلون، راست روده، روده کوچک یا معده باشد. 

ناحیه ای که توده سرطان در آن ایجاد شده است: به این معنی که توده سرطانی نزدیک بافت ها و غدد لنفاوی ایجاد شده است.

توده سرطانی بدخیم است: به این معنی که آیا سرطان به دیگر نقاط سرایت کرده است؟

پزشک نوع تومور ایجاد شده را به شما معرفی خواهد کرد.

 

انواع سرطان آپاندیس

تومورهای کارتینوئید (Carcinoid Tumors)

نیمی از سرطان های آپاندیس از نوع هستند. این نوع بیماری معمولا در دهه چهارم زندگی خانم ها به وجود خواهد آمد. این تومورها در یک سلول به آهستگی شروع به رشد می کنند. پزشکان اغلب قادر به درمان این توع سرطان هستند.

 

آدنوکارسینوموز (Adenocarcinomas)

این نوع سرطان در سلول های مختلفی شروع به رشد می کند و رشد آن ها بسیار سریع است. این سرطان قابل درمان نیست زیرا از نوع بدخیم است و به سرعت در غدد لنفاوی و جریان خون پخش می شود.

 

سلول های سرطانی نگین انگشتری (Signet Ring Cell Carcinoma)

نام این نوع از سلول های سرطانی با توجه به شکل دیده شده آن ها زیر میکروسکوپ انتخاب شده است. این سلول ها مانند مهر و نگین روی انگشتر هستند و به سرعت در سیستم لنفاوی منتشر می شوند و درمان آن ها به وسیله جراحی بسیار مشکل است. این نوع از تومور آپاندیس بسیار نادر است. تقریبا نادر ترین نوع تومور سرطان است.

 

تومور های آدنوکارسینوئید (Adenocarcinoid Tumors)

این سرطان در دیگر نقاط بدن نیز می تواند منتشر شود. در زنان، معمولا تخمدان را آلوده می کند. آپاندیس داشتن یکی از نشانه های رایج این نوع سرطان است.

 

Mucinous Adenocarcinoma

در حالت عادی آپاندیس مقداری مخاط یا موکوس تولید می کند. این سرطان توسط سلول هایی که موکوس تولید می کنند ایجاد می شود باعث می شود که مقدار زیادی مایع درون شکم جمع شود. این نوع سرطان در غدد لنفاوی، کبد و ریه ها منتشر می شود.

 

Pseudomyxoma Peritonei (PMP)

این سرطان زمانی ایجاد می شود که سلول های تومور که موکوس تولید می کردند وارد شکم شوند. این سلول ها مقدار زیادی مایع در شکم تولید می کند که باعث نفخ می گردد.

 

درمان

درمان بستگی به نوع سرطان آپاندیس و محل آن بستگی دارد. جراحی معمولا اولین گام درمان است. شاید تنها راه شما برداشتن آپاندیس باشد. اگر تومور بسیار بزرگ باشد یا سرطان در بدن منتشر شده باشد، ممکن است که دکتر بخشی از کلون، کیسه صفرا یا طحال را بردارد. ممکن است برای از بین بردن مابقی سلول های سرطانی شیمی درمانی را پیشنهاد کنند.

خواندن 65 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.