چهارشنبه, 18 مهر 1397 ساعت 12:37

برگزاری همایش شناخت سرطان پستان در مشهد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: همایش شناخت سرطان پستان با مشارکت مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی امام رضا(ع) در فرهنگ‌سرای شهر زیبا و ایمن برگزار شد. به گزارش شهرآرامحله، در این همایش که در 2 بخش بزرگ‌سال و کودک برگزار شد، برنامه‌ای با موضوع شناخت سرطان پستان و راه‌های خودآزمایی ماهیانه آن برای سنین بالا و برنامه‌ای با موضوع تغذیه و بایدها و نبایدهای غذایی نیز برای کودکان در 2رده سنی 4 تا 7 سال و 7 تا 15 سال به طور هم‌زمان ارائه شد
ضرورت انجام آزمایش‌های غربالگری
 متخصص رادیوتراپی مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی امام رضا(ع) در جلسه شناخت سرطان پستان، اظهار کرد: انجام آزمایش‌های غربالگری در کشور باید فرهنگ‌سازی شود و تمام خانواده‌ها از آن اطلاع داشته باشند. اما مردم دید مثبتی به این کار ندارند و به دلیل احساس ترسی که از شناخت این بیماری دارند، نمی‌خواهند اطلاعات و میزان آگاهی خود را در این‌باره افزایش دهند.
مهدیه دیانی افزود: با وجود اینکه برای حضور در این برنامه از 400 خانم دعوت شد ولی با استقبال خوبی همراه نبود. چنین صحنه‌ای در برنامه‌های دیگر هم مشاهده می‌شود و علی‌رغم اینکه سازمان‌ها و مراکز بهداشتی زیادی در کشور فعال هستند و تلاش می‌کنند تا اطلاع‌رسانی انجام شود اما مردم پیگیر نیستند و ترجیح می‌دهند شناختی از بیماری نداشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: تمایل نداشتن مردم به آگاهی، یک معضل است که باعث می‌شود افراد جامعه اطلاعات کافی از آزمایش‌های غربالگری نداشته باشند و برای انجام آزمایش‌های غربالگری نیز مراجعه نکنند. درحالی‌که وقتی بیماری نمود پیدا می‌کند، درمان سخت‌تر و هزینه آن هم بالا خواهد شد. ضمن اینکه احتمال برگشت بیمار به زندگی عادی نیز کمتر خواهد شد. زیرا هرچه بیماری پیشرفت کرده باشد احتمال درمان قطعی بیمار کم خواهد بود.
دیانی ادامه داد: این بیماری قابلیت پیشگیری و غربالگری دارد و اگر به موقع تشخیص داده شود، فرد می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد. بنابراین لازم است این برنامه‌ها برگزار شود و همه افراد نیز در آن شرکت کنند. در این راستا نهادهای مربوط باید کمی سختگیری کنند و برای تشویق افراد به حضور در جلسات، اطلاعات پایه و اهمیت آن را برایشان بازگو کنند.

  اهمیت تغذیه در سلامت افراد
همچنین دکتر سارا موحد، متخصص تغذیه، که آموزش کودکان را بر عهده داشت، نیز در این برنامه ابراز کرد: این کارگاه در 2گروه کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی برگزار شده است. در بخش کودکان پیش‌دبستانی به کمک شکل و نقاشی اطلاعاتی درباره تغذیه آموزش داده و در گروه کودکان دبستانی نیز آموزش با توضیحات بیشتری انجام شده است.
وی افزود: تغذیه سالم، تضمین‌کننده سلامت افراد جامعه است و کودکان مهم‌ترین افراد برای آموزش هستند زیرا امید به زندگی بیشتری دارند و سلامتی کنونی آن‌ها بر سلامت آینده‌شان تأثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این با آموزش کودکان، مباحث آموزشی به خانواده‌ها نیز منتقل خواهد شد.
دکتر موحد با اشاره به اهمیت آموزش در کودکی گفت: آموزش در سنین پیش‌دبستانی اهمیت بیشتری دارد. زیرا ذائقه افراد در این سن شکل می‌گیرد و تا پایان عمر نیز با آن‌ها همراه خواهد بود. بنابراین نباید از آموزش تغذیه در این سنین غافل بود. با وجود این برگزاری کارگاه‌ها به وسیله   متخصصان تغذیه برای کودکان پیش‌دبستانی خیلی کارساز نیست و اگر این آموزش‌ها  از سوی  مربی در مهد انجام شود، مفیدتر خواهد بود.
وی ادامه داد: در کنار آموزش برای تغذیه، زنگ ورزش را نیز باید جدی گرفت. اکنون متراژ مدارس رو به کوچک شدن است و این موضوع ضرر بزرگی به همراه خواهد داشت. زیرا با این اتفاق فعالیت کودک نیز کم خواهد شد. در صورتی‌که رژیم غذایی به تنهایی کافی نیست و کودک برای سالم بودن به فعالیت بدنی نیز نیاز دارد.
این متخصص تغذیه یادآور شد: والدین باید در کنار تغذیه سالم و ورزش فرزندشان به خواب آن‌ها نیز توجه داشته باشند. زیرا این مسئله بر رشد کودکان، چاقی و تنظیم هورمونی آن‌ها مؤثر است. همچنین صبح زود بیدار شدن جزئی از سالم بودن کودکان محسوب می‌شود و برای آن‌ها مفید است و دیر و نامنظم خوابیدن‌ها جلوی رشد کودکان را می‌گیرد.
وی افزود: زنگ صبحانه در مدارس، کار خوبی است که در بیشتر مدارس انجام می‌شود. گرچه باید بوفه‌های مدارس را کنترل کرد تا غذاهای سالم ارائه دهند. در کنار این موارد تبلیغات رسانه نیز نقش مهمی می‌تواند ایفا کند. به این معنا که تبلیغات موادغذایی ناسالم مانند پفک محدود شود و در سریال‌های تلویزیونی نیز خوردن غذاهای سالم در نظر گرفته شود

خواندن 43 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.