سه شنبه, 16 مرداد 1397 ساعت 11:41

بهبود یافتگان سرطان پستان بخوانند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: چند سال پیش همسر 42 ساله‌ام به سرطان پستان مبتلا شد. خوشبختانه در همان مراحل نخست بیماری تشخیص داده شد و همسرم با درمان دارویی و شیمی درمانی بهبود یافت. اما پزشک برای او معاینات دوره‌ای تجویز کرده است که این موضوع ما را بشدت نگران کرده است. لطفاً مرا راهنمایی کنید که این معاینات چقدر اهمیت دارد و آیا بیماری همسرم هنوز خطرناک است؟
 متأسفانه سرطان پستان جزو سرطان‌هایی است که پس از درمان نیز امکان عود مجدد و متاستاتیک شدن را دارد. سرطان متاستاتیک به معنای گسترش سرطان از پستان به سایر ارگان‌های اطراف مانند کبد، ریه، مغز و استخوان است. به عبارت ساده‌تر هنگامی که سرطان پستان عود کند یا مجدد همان منطقه را درگیر می‌کند که اگر بیمار جراحی حفظ پستان را انجام داده باشد به صورت عود توده در همان پستان مشاهده می‌شود و در افرادی که سینه آنها برداشته شده باشد به صورت عود زائد در پوست و جدار قفسه سینه بروز پیدا می‌کند. البته در هر دو صورت ممکن است بیماران عود در ناحیه زیر بغل یا سایر اعضا را نیز تجربه کنند.

از این رو بیماران پس از بهبودی باید در سه سال اول هر 6 ماه، در دو سال بعدی، از 6 الی 12 ماه و بعد از 5 سال، سالانه یکبار توسط تیم پزشکی تحت بررسی و معاینه قرار بگیرند. از سوی دیگر همه بیماران باید سالانه یکبار ماموگرافی انجام دهند، اما انجام تست آزمایشگاهی و رادیولوژی‌های غربالگری برای تشخیص متاستاز در بیمارانی که بدون علامت هستند نیاز نیست. نکته مهم در این معاینات این است که بیمار باید تمام مشکلات خود و عوارض ناشی از درمان را به پزشک خود اعلام کند.
در پایان توصیه می‌کنم بدون نگرانی معاینات دوره‌ای همسرتان را جدی بگیرید. رعایت الگوی غذایی سالم، انجام فعالیت فیزیکی، پرهیز از مصرف مواد دخانی و الکل و در نهایت کنترل وزن از ضروریاتی است که بیمار پس از بهبود هم باید رعایت کند.

خواندن 54 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.