چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 11:25

ارتباط ابتلا به سرطان و کمبود ویتامین D

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه پوشش زنان در کشورهای اسلامی دلیل کمبود ویتامین D در آنها نیست، گفت: برای جبران این ویتامین در بدن روزانه ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در معرض تابش نور خورشید قرار گیرید.
به گزارش فانوس، احمد اسماعیل‌زاده در ارتباط با کمبود ویتامین D و راهکارهای تغذیه‌ای جبران آن، اظهار داشت: کمبود این ویتامین در ایران و اغلب کشورهای دنیا از شیوع بالایی برخوردار است و امروز کودکان زیادی با این مشکل مواجه‌اند.

وی افزود: این ویتامین برای سلامتی بسیار مفید بوده و نقش بارزی در تکامل استخوان‌ها و بهبود رشد قدی دارد. همچنین تحقیقات نشان داده علاوه‌بر این کمبود ویتامین D می‌تواند سبب بروز بیماری‌هایی همچون چاقی،‌دیابت، بیماری‌های قلبی ـ عروقی و برخی از سرطان‌ها شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه کشور ما 4 فصل بوده ولی کمبود ویتامین D برای ایرانیان وجود دارد‌، گفت:‌ دلیل کمبود این ویتامین در کشور نیاز به تحقیقات زیاد دارد واینکه برخی مدعی هستند پوشش زنان سبب کمبود این ویتامین می‌شود، بر اساس تحقیقات جهانی قابل قبول نیست و این مسئله از لحاظ علمی رد شده است. همچنین کمبود ویتامین D در برخی از کشورهای غربی که زنان آن پوشش ندارند، شیوع بالاتری دارد.

این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی بابیان اینکه قرار گرفتن روزانه 20 تا 25 دقیقه در معرض تابش نور خورشید سبب جذب ویتامین D در بدن می‌شود، گفت: بهترین ساعات جذب این ویتامین 10 صبح تا 4 بعدازظهر است.

اسماعیل‌زاده عنوان کرد: آلودگی هوا نیز علت صد درصدی کمبود ویتامین D نیست؛‌چراکه برخی از روستاها و شهرهای عاری از آلودگی نیز درگیر کمبود ویتامین D بوده ولی به طور کلی این مسئله می‌تواند یکی از علل به شمار رود.

وی افزود: عوامل ژنتیکی و چاقی نیز از علل کمبود ویتامین D به شمار می‌رود؛ چراکه این ویتامین محلول در چربی بوده و در بافت چربی ذخیره می‌شود. همچنین ویتامین D منابع غذایی چندانی ندارد و مصرف ماهی و غذاهای دریایی،‌تخم‌مرغ و بعضی از لبنیات می‌تواند تا حدودی این مشکل را جبران کند،‌ولی راهکار اصلی قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: غنی‌سازی مواد غذایی با ویتامین D و استفاده از مکمل‌ها نیز از راهکارهای جبران کمبود ویتامین D در بدن به شمار می‌رود.

خواندن 59 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.