چهارشنبه, 01 بهمن 1399 ساعت 11:19

سالانه نزدیک به ۵۱ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور داریم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 مدیرکل دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار ابتلا به سرطان در ایران پایین‌تر از متوسط جهانی است، اما سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود و سالانه نزدیک به ۵۱ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور داریم.
 نشست کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد. 
در این نشست به موضوعات مختلفی همچون رونمایی از سند این کمیته در بهمن ماه، ارتباط بین بیماری های غیرواگیر و واگیر، برنامه های آموزش عمومی سازمان غذا و دارو در زمینه سند ملی بیماری های غیرواگیر، عملکرد داروخانه ها در شناسایی بیماران، بازنگری سند ملی کمیته و افتتاح سایت تولید محصولات ایمپلنت  دندانی در روز شنبه با حضور ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره شد.

آمار ابتلا به سرطان در ایران
در ابتدای این نشست افشین استوار مدیرکل دفتر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه آمار ابتلا به سرطان در ایران پایین تر از متوسط جهانی است، گفت: سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور است و سالانه نزدیک به ۵۱هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور داریم.
وی با اشاره به اینکه احتمال بهبودی در ایران و جهان نزدیک به ۵۰ درصد است، افزود: متاسفانه سرعت رشد بیماری در ایران نسبت به دیگر نقاط جهان بیشتر است. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۰ نزدیک به ۱۱۵ درصد در تعداد کل بیماران رشد داشته باشیم.
استوار ادامه داد: از آنجایی که سرطان، پرهزینه ترین بیماری است بنابراین توسعه برنامه های پیشگیری و کنترل آن در کشور بسیار با اهمیت است که در غیر این صورت شاهد افزایش هزینه هایی می شویم که قادر به مدیریت آنها نخواهیم بود.
مدیرکل دفتر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت از تدوین اهداف برنامه ملی مدیریت سرطان خبر داد و اظهار کرد: ما بهترین و با کیفیت ترین نظام ثبت سرطان را در منطقه داریم.
وی به اشاره به طراحی سامانه سیما گفت: در این سامانه اطلاعات از بخش های مختلف جمع آوری شده و در اختیار مدیران و سیاستگذاران قرار خواهد گرفت؛ در ابتدای شیوع کرونا دستورالعمل پیشگیری و مراقبت کرونا برای بیماران مبتلا به سرطان تهیه و ابلاغ شد.

راه اندازی ۲۵ مرکز اورژانس تا پایان سال در کشور
در ادامه این نشست قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درباره اینکه تاثیر بیماری های غیرواگیر در مرگ و میرناشی از کرونا بسیار جدی است، گفت: در ۴۹ مرکز کشور به صورت شبانه روزی برنامه ۲۴۷ اجرا می شود؛ ۱۲۰مرکز شبانه روزی هم در قالب برنامه ۷۲۴ خدمات ارائه می دهند.
وی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود ارائه خدمات پیش بیمارستانی به مردم، ادامه داد: سالانه بالغ بر ۱۶ هزار نفر در پی حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دهند، مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در سال ۹۹ به دلیل شیوع کرونا ۱۴درصد کاهش یافته است.
جان بابایی بیان کرد: مدیریت سرعت را باید جدی بگیریم؛ به ازای افزایش هر کیلومتر سرعت تصادفات جرحی ۳ درصد و فوت ناشی از ۴ تا ۵ درصد افزایش پیدا می کند. در واقع کاهش ۵ درصدی سرعت منجر به کاهش ۳۰درصدی مرگ و میر خواهد شد. 
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به کاهش سرعت در بزرگراه ها، به اعتباربخشی مراکز اورژانس پیش بیمارستانی اشاره و بیان کرد: به دنبال اجرای این طرح تعداد پایگاه های اورژانس افزایش و ۱۹۸ مرکز اورژانس توسعه و بهسازی شده اند و تا پایان سال ۲۵ مرکز راه اندازی خواهد شد.

استفاده از نمک در نان‌های صنعتی به نصف رسید
همچنین در این نشست محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه داروخانه ها به عنوان مرکز پاراکلینیک، بیشترین مراجعات را بین حوزه های مربوطه دارند، به تدوین سند جامع خدمات سلامت اشاره و عنوان کرد: در بسیاری از کشورها داروخانه ها را از مرکز فروش دارو به مرکز ارائه خدمات تبدیل کرده اند.
وی ادامه داد: داروخانه ها در شناسایی بیماران بسیار مطلوب عمل کرده اند و می توانند با توجه به مراجعاتی که دارند در این بخش مثمر ثمر باشند.
شانه ساز به استفاده از نشان راهنما در محصولات غذایی اشاره و اظهار کرد: ما یکی از کشورهای بسیار موفق در منطقه بودیم که توانستیم میزان اسیدهای چرب ترانس را کاهش دهیم؛ امیدواریم مصرف روغن و چربی هم در کشور کاهش پیدا کند.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در مصرف نمک در پنیر، استاندارها را تغییر دادیم، گفت: استفاده از نمک در نان‌های صنعتی را به نصف رسانده ایم.
وی بیان کرد: با توجه به تحریم ها انواع داروهای فشارخون در کشور تولید می شوند، واکسن hpv در ایران تولید شد؛ ۷۰درصد داروهای تنفسی در داخل تولید می شود.
شانه ساز به تولید تجهیزات پزشکی توسط شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و از افتتاح سایت تولید محصولات ایمپلنت دندانی در روز شنبه با حضور ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
رییس سازمان غذا و دارو در پایان اظهارات خود گفت: مجوز تولید ۴۰ قلم دارو برای دیابت، ۲۳۰ قلم فرآورده داروی طبیعی برای بیماری های تنفسی و ۸ قلم برای دیابت، ۵۴ قلم برای قلب و عروق در کشور صادر شده است.

راه اندازی شبکه ای تخصصی در دوران شیوع کرونا
مصطفی قانعی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت هم اظهار کرد: در دوران شیوع کووید ۱۹شبکه ای تخصصی راه اندازی شد و درپی آن طرح های منسجمی انجام شد.

راه اندازی کلینیک های آموزش سلامت در بیمارستان ها
مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به نقش پرستاران در کاهش بیماری های غیرواگیر اشاره و اظهار کرد: موضوع ۵۰ درصد پایان نامه های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا درباره مدیریت بیماری های غیرواگیر است که در پیشگیری از ابتلا بسیار کمک کننده است.
وی توانمندسازی پرستاران شاغل در بخش های درمانی و مراقبت در منزل را از مهم ترین اقدامات معاونت دانست و از پیگیری وضعیت بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر پس از ترخیص از بیمارستان خبر داد.
حضرتی راه اندازی کلینیک های آموزش سلامت در بیمارستان ها را از دیگر اقدامات انجام شده در معاونت پرستاری وزارت بهداشت برشمرد و افزود: طرح پرستار پیگیر در دانشگاه های شهید بهشتی، شیراز و بیرجند اجرا می شود. در این طرح وضعیت بیماران پس از ترخیص حداقل تا ۳ ماه توسط پرستاران پیگیری خواهد شد.

ضرورت اصلاح دو شاخص
احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت به ضرورت اصلاح دو شاخص در نسخه بازبینی سند کمیته اشاره و بیان کرد: بهتر است سند بیماری های غیرواگیر پشتوانه ای برای افزایش خدمات سلامت روان در بیمارستان های جنرال شود.

خواندن 67 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.