سه شنبه, 23 دی 1399 ساعت 13:33

ابداع سلول‌های بنیادی نامریی برای مبارزه با سرطان و دیابت

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 محققان سلول‌های بنیادی نامرئی ابداع کردند که می‌توانند از سیستم ایمنی بدن فرار کنند؛ این سلول‌ها زمینه را برای ابداع درمان‌های جدید سرطان، دیابت و بیماری قلبی هموار می‌سازند.

روزنامه دیلی میل نوشت: این سلول ها که توسط محققان دانشگاه «کالیفرنیا» در آمریکا در محیط آزمایشگاه پرورش داده می شوند، می توانند بدون نگرانی از خطر پس زده شدن توسط بدن میزبان برای درمان های سلولی و پیوند بافت مورد استفاده قرار گیرند.

اصولا سلول های بنیادی می توانند به هر بافت یا ارگانی تبدیل شوند – اما پتانسیل آنها برای استفاده در عضوهای پیوندی به دلیل خطر پس زده شدن توسط بدن میزبان، محدود شده است.

«توبیاس دیوز» نویسنده این مقاله از دانشگاه کالیفرنیا گفت: امیدهای زیادی وجود دارد که روزی قادر به پیوند سلول‌های تولید کننده انسولین در بیماران دیابتی یا تزریق سلول های ایمنی مهندسی شده به بیماران سرطانی برای جستجو و از بین بردن تومورها باشیم؛ اما مانع اصلی این است که چگونه این کار را به روشی انجام دهیم که از پس زده شدن فوری توسط سیستم ایمنی جلوگیری شود.

دکتر دیوز و همکارانش در مطالعه خود با استفاده از ابزار ویرایش ژن بر روی سلول های بنیادی، سلول های به اصطلاح «هایپو ایمنی» ایجاد کردند که سیستم ایمنی بدن نمی تواند آنها را تشخیص دهد.

آنها این کار را با اعطای رمزهای عبور مولکولی به سلول ها انجام دادند.

محققان به طور خاص سلول های خود را برای بیان سطوح قابل توجهی از یک پروتیین به نام CD۴۷ مهندسی کردند. این پروتیین در واقع یک سویچ مولکولی به نام SIRPα را فعال می کند که سلول های ذاتی ایمنی را از فعالیت می اندازد.

محققان با کمال تعجب مشاهده کردند که سلول های بنیادی مهندسی شده آنها حتی قادر به جلوگیری از شناسایی شدن توسط سلول های به اصطلاح «قاتل طبیعی» (NK) هستند؛ سلول های قاتل طبیعی، گلبول‌های سفید خون هستند که به عنوان اولین پاسخ دهنده های سیستم ایمنی بدن عمل می کنند.

به گفته محققان یافته های این مطالعه می تواند زمینه را برای ابداع درمان های جدیدی برای سرطان، دیابت و بیماری های قلبی هموار سازد.

مشروح این مطالعه در مجله Journal of Experimental Medicine منتشر شده است.

خواندن 56 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.