چهارشنبه, 14 خرداد 1399 ساعت 12:00

7 نکته مهم درباره پولیپ روده

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پولیپ روده بافت اضافی است که داخل روده به‌علت رشد بیش از حد سلول ایجاد می‌‌شود و باعث تغییرهای بافتی و گاهی سرطانی شدن روده بزرگ می‌شود. علاوه بر تشخیص به موقع و درمان زودرس پولیپ‌های روده، اصلاح الگوهای تغذیه‌ای و انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم روزانه نیز در پیشگیری از بروز یا تشدید پولیپ روده و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ بسیار موثر است.

1- پولیپ روده بافت اضافی است که داخل روده به‌علت رشد بیش از حد سلول ایجاد می‌‌شود و باعث تغییرهای بافتی و سرطانی شدن روده بزرگ یا کولون می‌شود.
2- داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ یا سرطان روده، خطر ابتلا به این بیماری را 2 برابر می‌کند.
3- توصیه می‌شود افراد بالای 50 سال و افرادی که سابقه ژنتیکی پولیپ روده را دارند، هر سال آزمایش خون و مدفوع را 2 نوبت انجام دهند.
4- کم کردن مصرف گوشت قرمز و چربی‌های حیوانی و فست‌فودها و استفاده بیشتر از سبزی‌ها ومواد غذایی حاوی فیبر خطر تشکیل پولیپ‌های روده را کاهش می‌دهد.
5- علاوه بر تشخیص به موقع و درمان زودرس پولیپ‌های روده، اصلاح الگوهای تغذیه‌ای و انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم روزانه نیز در پیشگیری از بروز یا تشدید پولیپ روده و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ بسیار موثر است.
6- پولیپ‌های روده علامت مشخصی ندارند و در موارد نادر دچار خونریزی پنهانی می‌شوند که ایجاد کم‌خونی و ضعف و خستگی در فرد بیمار می‌کند.
7- پولیپ‌های روده در سنین 50 سال به بالا خطرناک و عامل اصلی سرطان‌های روده بزرگ هستند که باید با تشخیص به موقع برای جلوگیری از سرطان، از بدن بیمار خارج شوند.

 

منبع: بهداشت نیوز

خواندن 16 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.