دوشنبه, 15 ارديبهشت 1399 ساعت 12:08

بهترین روش برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ چیست؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سعید حورنگ فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی جهرم  گفت: طبق آخرین گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در ایران است که در دو جنس زن و مرد به طور یکسان شیوع دارد.
او اضافه کرد: سرطان روده بزرگ در افراد بالای ۵۰ سال و کسانی که سابقه‌ای از سرطان روده بزرگ در خانواده و اقوام درجه یک همچون مادر، پدر، خواهر و برادر دارند، شیوع بیشتری دارد.
این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی جهرم تصریح کرد: همچنین دسته‌ای از بیماران هستند که در گروه سرطان‌های وراثتی دستگاه گوارش قرار می‌گیرند که به صورت همزمان ممکن است سرطان‌های معده، روده کوچک و بزرگ داشته باشند.
او بیان کرد: وجود سرطان در هر قسمت از دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده کوچک و بزرگ می‌تواند فرد را مستعد ایجاد سرطان روده بزرگ و در گروه پر خطر قرار دهد.
سعید حورنگ با اشاره به علائم سرطان دستگاه گوارش ادامه داد: ممکن است فرد هیچ علامتی نداشته باشد و یا علائم به صورت دفع خون باشد که فرد نیز متوجه نشود.
او تصریح کرد: کاهش وزن، دفع خون روشن از مدفوع، وجود یبوست و اسهال از علائم سرطان روده بزرگ است.
حورنک با بیان اینکه مهم‌ترین راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ غربالگری است، افزود: با غربالگری می‌توان توده ناشی از رشد بیش از حد سلول‌های روده را به صورت زود هنگام شناسایی و از روده خارج کرد.
او اضافه کرد: غربالگری سرطان روده بزرگ بسیار مهم و ضروری است، زیرا با این روش می‌توان بیماری را در مرحله صفر تشخیص داد و از وارد شدن فرد به مرحله سرطان جلوگیری کرد.

مبنع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن 20 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.