دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 09:49

خانم‌های بالای ۴۰ سال انجام این آزمایش را جدی بگیرند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: متخصص رادیولوژی مجتمع آموزشی پژوهشی درمان پیامبر اعظم(ص) گفت: به جهت تشخیص زودهنگام و درمان به موقع سرطان پستان، خانم های بالای ۴۰ سال انجام ماموگرافی را جدی بگیرند.
 دکتر حسین کرم پور، ضمن بیان مطلب فوق افزود: با توجه به اینکه سرطان پستان  یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در خانم‌هاست باید غربالگری سرطان پستان به صورت اجباری و طبق برنامه های کشوری در دستور کار همه خانم ها بالای ۴۰ سال قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر، انجام ماموگرافی نقش بسیار مهمی در تشخیص زودهنگام بیماری های خوش خیم و بدخیم پستان دارد، افزود: خانم‌هایی که سابقه ای از سرطان پستان در خانواده ندارند از ۴۰ سالگی بایستی وارد برنامه غربالگری سرطان پستان شده و ماموگرافی انجام دهند بعد از ان به مدت ۲ سال سالیانه و سپس هر سه سال یکبار چک شوند و کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند بنا به تشخیص پزشک معالج در سنین پایین تر، این بررسی ها را انجام دهند.
رئیس بخش رادیولوژی مجتمع پیامبر اعظم(ص) بیان کرد: دستگاه ماموگرافی این مجتمع به صورت دیجیتال و دارای بالاترین کیفیت موجود در استان است که خدمات آن بدون نگرانی هزینه، با تعرفه دولتی در اختیار عموم مردم استان هرمزگان است.
دکتر کرم پور بیان اینکه بهترین زمان انجام ماموگرافی هفته اول پریود است، توصیه کرد که بیماران در صورت داشتن پروتز سینه حتما تکنولوژیست را مطلع کند،  همچنین در هنگام ماموگرافی تصاویر ماموگرافی قبلی را همراه داشته باشند زیرا برای تشخیص قطعی  مقایسه ماموگرافی با تصاویر قبلی لازم است.
وی اضافه کرد: وقتی برای ماموگرافی مراجعه می کنند از اسپری یا لوسیون های ضد عرق یا پودر تالک در زیر بغل یا روی پستان استفاده نشود زیرا آثار ناشی از آن به صورت رسوب کلسیم(میکروکلسیفیکاسیون) در عکس ماموگرافی دیده شده و تشخیص بیماری بصورت دقیق و صحیح انجام نمی شود.

خواندن 27 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.