شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 06:43

قهرمانی که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران:  درد شدیدی در پاهایش دارد و به سختی راه می‌رود. هنوز آثار تورم در زیر چشم راست او دیده می‌شود. نگران آینده است. آینده‌ای که همه چیز آن برای او مبهم به نظر می‌رسد. باید هرچه زودتر کار شیمی‌درمانی خود را آغاز و در کنارش به روند درمانی خود نیز فکر کند.
اسحاق قویدل این روز‌ها بیشتر از اینکه به دردش بیندیشد، حاشیه‌های اطراف، آزارش می‌دهد و این اصلاً برای قهرمانی که در حال مبارزه با سرطان سارکوم است، خبر خوبی نیست. مجله دنیای ورزش تورنتو مصاحبه‌ای با او انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
من اسحاق قویدل متولد بابل از استان مازندران هستم. من کارشناس تغذیه از دانشگاه و دارای مدارک تخصصی بین المللی پرورش اندام هستم.

فعالیت‌های ورزشی خود را از چه زمانی آغاز کردید و چه مدال‌هایی کسب کرده اید؟
من از سن ۱۸ سالگی این ورزش را شروع کردم و دو سه ماه بعد حرفه‌ای شدم و برای اولین بار پس از ۹ ماه فعالیت در این رشته در تیم جوانان ایران اول شدم.
من قهرمان پرورش اندام در سال‌های ۱۳۸۶، ۱۳۸۹، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ هستم و تنها سنگین وزنی هستم که چهار سال متوالی مدال طلای این رشته را کسب کرده ام. از سال ۲۰۱۲ عضو رسمی تیم ملی شدم و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به ترتیب ۴ نقره و طلای جهان را کسب کردم. سال ۲۰۱۶ اولین سنگین وزن حرفه‌ای تاریخ پرورش اندام ایران بودم که به مسابقات حرفه‌ای تورنتو آمدم و در سال ۲۰۱۸ فینالیست هم شدم. از نوامبر ۲۰۱۸ ساکن تورنتو هستم و دو ماه است که فعالیت ورزشی ام را که شامل همه رشته‌های ورزشی می‌شود شروع کرده ام.

ما ورزشکار‌های نامداری بخصوص در رشته کشتی از شهر بابل داریم.
من سالیان سال پیش از بدنسازی کشتی می‌گرفتم و به دلیل آسیب دیدگی کشتی را ترک کردم و با بدنسازی فعالیتم را ادامه دادم.

با کدام مربی‌ها کار کردید؟
من با آقای روشن ضمیر شروع به کارکردم، با آقای تبریزی و با احمد عسگرکه مربی اکسیژن کویت هستند به تمرین هایم ادامه دادم.
با دوریان همیلتون ساکن کانادا قرارداد اسپانسری داشتم. با کمپانی‌های مکس ماسل آمریکا و کینگ روکس اسپانیا هم به مدت دو سال قرار داد اسپانسری داشتم. این کمپانی‌ها مکمل‌های ورزشی تولید می‌کنند.

می‌دانیم که بدنسازی نیاز به تداوم تمرین دارد. شما چه توصیه‌ای در این زمینه دارید؟
هر کاری نیاز به هدف کوتاه مدت و دراز مدت دارد. بدنسازی یکی از هدفمندترین ورزش‌های ممکن در دنیا است. هدف اول من وقتی این ورزش را شروع کردم لاغر شدن بود، اما استعداد‌های خودم را شناختم و به باور‌های درونی ام ایمان پیدا کردم، هدفی را مشخص کردم و برای آن هدف تلاش کردم و جنگیدم و این باعث تداوم فعالیت من در این رشته شد.

شنیده ایم که متأسفانه مبتلا به یک بیماری شده اید و در حال حاضر هدف شما این است که بر این بیماری غلبه کنید. لطفاً در این مورد برایمان بگویید.
بعد از مسابقات تورنتو در سال ۲۰۱۸ دچار سردرد و سرگیجه شدم. شش ماه بعد از آن در ایران آزمایش‌های زیادی انجام دادم، ولی متأسفانه بیماری من تشخیص داده نشد. بعد به تورنتو برگشتم و در بیمارستان بستری شدم و در نهایت جراحی شدم و توده‌ای را از سرم خارج کردند و متوجه شدند به سرطان پیشرفته مبتلا هستم. پزشک‌ها همه با ناامیدی گفتند که بیشتر از چندماه زنده نمی‌مانم و باید شیمی درمانی را شروع کنم که درد کمتری را تحمل کنم. من با توکل به خدای بزرگ و با ایمان و باور به معجزه مسیر دیگری را انتخاب کردم، مسیری که از دیدگاه مادی خلاف جهت آب و غیر ممکن بود. من تصمیم گرفتم شیمی درمانی نکنم، روی تغذیه ام تمرکز کنم و به بیماری فکر نکنم، بلکه به خوب شدن فکر کنم و بسیاری چیز‌های دیگر. من این مسیر را آغاز کردم، ورزش ام را می‌کنم و اعتقاد دارم که مرگ و زندگی دست خداست و تا خداوند نخواهد هیچ برگی از درخت نمی‌افتد.

پس شما به طور کلی دارو‌های شیمیایی را مصرف نمی‌کنید و می‌خواهید با ورزش بر این بیماری غلبه کنید؟
من اعتقاد دارم به هر چیزی که باور داشته باشی اتفاق می‌افتد. اگر باور داشته باشی که میمیری حتماً می‌میری و اگر باور داشته باشی که مرگ و زندگی دست خداوند است و از ته قلبت بخواهی که خداوند به تو فرصت دوباره‌ای بدهد، این اتفاق می‌افتد.

چطور می‌شود با این روش و این باور بر بیماری غلبه کرد؟
باید روحت را آن قدر سبک کنی که تعلقات این دنیا برایت بی ارزش شود و به آرامش برسی و بدانی که هیچ چیز مهم‌تر از آرامش قلبی و آسایش خیال نیست تا بهتر زندگی کنی.
من در حال حاضر با چند نفر که مبتلا به بیماری سرطان هستند در ارتباطم و به آن‌ها روحیه می‌دهم. انسان‌های روی زمین با هم متفاوت هستند. پزشکان در مورد همه انسان‌ها تحقیق کرده اند، ولی انسان‌ها قدرت‌های متفاوت و منحصر به فردی دارند. هر فردی درون خودش معجزه‌ای دارد که اگر باورش کند می‌تواند بر سختی‌ها غلبه کند، رسد آدمی به جایی که جز خدا نبیند.

شما در حال حاضر کجا تدریس می‌کنید؟
من در باشگاه‌های مختلف تدریس می‌کنم.

پیام آخر شما برای خوانندگان چیست؟
برای همه آرزوی سلامتی می‌کنم، شفای بیماران را خواستارم و امیدوارم بتوانم الگویی برای دیگران باشم. بزرگترین عامل مرگ افراد مبتلا به بیماری‌های سخت ناامیدی است، توصیه ام به تمام عزیزان این است که ناامید نباشید، افرادی را می‌شناسم که با امید و روحیه مثبت با بیماری خود جنگیده و زنده مانده اند.

خواندن 582 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 11:14

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.