یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 03:03

 با توجه به شیوع ویروس کرونا، کدام بیماران سرطانی می‌توانند درمان خود را به تعویق بیاندازند؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دکتر حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در پاسخ به این سوال که بیماران سرطانی در شرایط فعلی چگونه باید درمان را ادامه دهند، گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده، توصیه اکید و مکرر ما این است که تا حد امکان عزیزان ما تماس فیزیکی و اجتماعی شان کم شود. به همین دلیل آن دسته از عزیزانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار گرفته،  درمان آنها خاتمه یافته و در حال حاضر تحت معاینات دوره ای هستند؛ در شرایط فعلی اگر با هیچ علامت، نشانه جدیدی یا مشکل تازه ای روبرو نشده اند نیاز به انجام معاینات دوره ای در همان زمان مشخص ندارند مگر اینکه نشانه یا اتفاق جدید وجود داشته و نیاز به بررسی و معاینات دقیق تر باشد که با هماهنگی سیستم درمانی معالج مراجعه تا نگرانی بررسی و برطرف شود.

وی افزود: در خصوص بیماران سرطانی حین درمان نیز در این شرایط که با ویروس کرونا کوید 19 درگیر هستیم توصیه می کنیم در بیمارانی که نیاز به رادیوتراپی یا شیمی درمانی یا شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان دارند اما تومور سیر پیشرونده ای ندارد و امکان وقفه گذاری وجود دارد یا آنکولوژیست محترم می تواند درمان جایگزینی مثل داروهای ضد هورمونی استفاده کند، وقفه ایجاد شود تا این دوره بگذرد.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران اضافه کرد: در تومورهایی که سرعت رشد خیلی سریع است مثل برخی لنفوم ها، تومور بیضه و ... ضرورت دارد که درمان هرچه سریعتر شروع شود.

وی در خصوص نحوه درمان رادیوتراپی نیز گفت: در این بخش نیز پزشک شما بسته به نوع بیماری و مولفه های تشخیصی، می تواند زمان درمان را تا چند هفته بعد از زمان بندی اعلام شده، به تعویق بیندازد تا با ریسک کمتری از انتقال بیماری کرونا به شما درمان ادامه یابد.

فودازی افزود: بیماران محترم می توانند با هماهنگی پزشک معالج هم معاینات دوره ای یا چند مدت یکبار خود را به تعویق بیاندازید و هم اگر قرار است درمانی انجام شود، با حفظ اصول ایمنی که براساس پروتکل های مشخص و مدون که در مراکز درمانی رعایت می شود، درمان را شروع و یا برخی را براساس نظر پزشک معالج حتی به وقفه و تعویق بیندازید.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این وضعیت زودگذر باشد و به زودی زود با رعایت اصولی که خودمان با نشستن در خانه و قرنطینه فرد به فرد انجام می دهیم بتوانیم زنجیره این اپیدمی کوید 19 را بشکنیم و به دوران قبل بازگردیم تا بتوانیم درمان ها را به موقع و در زمان خود انجام دهیم.

 

 

 

خواندن 120 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 11:20

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.