یکشنبه, 20 دی 1394 ساعت 20:36

سرطان مری

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: مري لوله اي توخالي است كه غذا و مايعات را از حلق به معده حمل مي‌كند. در هنگام بلع، ديواره عضلاني مري منقبض شده و غذا به درون معده رانده مي‌شود. غدد جدار داخلي مري، موكوس توليد مي‌كنند. موكوس سرتاسر طول مري را مرطوب نگه داشه و عمل بلع را آسان‌تر مي‌كند. مري پشت ناي قرار داشته و طول آن در يك شخص بالغ حدود 25 سانتيمتر است.
سرطان مری پنجمین سرطان شایع در دنیاست که بیشتر در مردان رخ می‌دهد. متأسفانه به دلیل تشخیص دیر هنگام سرطان مری، اکثراً مرگ‌زا و کشنده است.
سرطان‌هایی‌ که‌ در مری‌ آغاز می‌شوند معمولاً در قسمت پایینی‌ مری‌ در جایی‌ که‌ مری‌ در قفسه‌ سینه‌ طی‌ مسیر می‌کند، رخ‌ می‌دهند. این نوع سرطان در کمربندی از آسیا، شمال ایران (گرگان ، ترکمن صحرا و هشتپر)، حول کشورهای چین، جمهوری‌های آسیایی شوروی سابق و مغولستان شایع‌تر است.تومورهای مری دو نوع خوش‌خیم و بدخیم هستند. در شهرهای شمالی ایران به دلیل استفاده مکرر از غذاهای نمک‌دار برای تمام وعده‌های ناهار یا شام، استعداد و آمادگی بیشتر به سرطان مری وجود دارد.
انواع سرطان مری
سرطان مری بر دو نوع اصلی است.
1. کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC): یکی از دو نوع مهم سرطان مری است. مصرف الکل و سیگار، نقش فوق العاده مؤثری در ایجاد این نوع سرطان ایفا می‌کند. سلول‌های بافت پوششی سنگفرشی مری در این حالت سرطانی می‌شوند. در سرتاسر دنیا این نوع سرطان ۸۰ درصد سرطان‌های مری را تشکیل می‌دهد. این نوع سرطان مرحله طولانی‌‌تری از دوره درجا (این سیتو) را دارد. این نوع سرطان حدود ۲۰ درصد موارد از قسمت گردنی و سینه‌ای فوقانی، ۵۰ درصد از یک سوم میانی و ۳۰ درصد از یک سوم تحتانی مری منشأ می‌گیرد. ابتدا ضایعات ضخیم شده پلاک مانندی ظهور پیدا کرده که پس از ماه‌ها تا سال‌ها به یکی از سه شکل زیر در می‌آیند. توده‌های پولیپ مانند برجسته به داخل مجرای مری که در بیشتر موارد باعث گرفتگی مجرا می‌شوند. زخم‌های بدخیم که گسترش عمقی یافته و گاهی به داخل مجاری تنفسی، سرخرگ آئورت یا دیگر مکان‌ها نفوذ و تهاجم می‌یابند. بدخیمی‌های منتشر شده که سبب ضخیم شدن، سفتی دیواره و باریک شدن مجرای مری خواهند شد.
2. آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma): این نوع سرطان مری نیز در سال‌های اخیر رشد زیادی در جوامع غربی داشته است. در ایالات متحده افزایش بسیار زیاد (سه تا پنج برابر در ۴۰ سال اخیر) شیوع این شکل از بدخیمی، باعث پیشی گرفتن آن از نوع اول شده است. آدنوکارسینوم برخلاف کارسینوم سلول سنگفرشی معمولاً در یک سوم انتهای مری واقع می‌شوند. بیماری مری بارت (Barrett Esophagus) که در آن مخاط سنگفرشی طبیعی انتهای تحتانی مری با مخاط استوانه‌ای حاوی سلول‌های ترشحی (مشابه بافت روده) جایگزین شده‌اند، مهم‌ترین عامل بروز این نوع سرطان مری است.

فودازی   شیمی درمانی     رادیوتراپی    پرتودرمانی    آنکولوژی    

 

خواندن 2225 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان مثانه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.