واحد رادیوتراپی

یکی دیگر بخشهای مهم و مورد نیاز مددجویان در مسیر درمان سرطان استفاده از دستگاه پرتو درمانی است و عمدتا این روش درمانی به صورت مجزا و یا تلفیقی با شیمی درمانی از سوی پزشک معالج تجویز می‌شود.

پرتو درمانی یا رادیوتراپی، استفاده از پرتوهای یونساز برای از بین بردن یا كوچك كردن بافتهای سرطانی است. هدف از پرتو درمانی از بین بردن حداكثر سلولهای سرطانی با حداقل آسیب به بافت های سالم است و در مسیر تحقق این هدف، بهره‌مندی از پزشکان و کارشناسان زبده و نیز دستگاههای مدرن و مجهز از اهمیت زیادی برخوردار است.

کلینیک امید تهران نیز با علم به این مسئله سعی کرده است تا با همکاری پزشکان، فیزیست‌ها وکارشناسان مجرب و دوره دیده و بهره‌مندی از دستگاه پرتودرمانی مدرن بهترین شیوه درمانی را در جهت بهبود حداکثری مددجویان مورد استفاده قرار دهد.

کادر فعال در واحد پرتودرمانی این کلینیک عبارتند از:

پزشك متخصص راديوتراپي انكولوژي: وضعيت باليني شما را به دقت بررسي كرده و بر اساس صلاحديد علمي و تخصصي، لزوم يا عدم لزوم پرتودرماني و موقعيت زماني انجام آن را در توالي با ساير درمانها از جمله جراحي و شيمي درماني تعيين مي كند. در صورتي كه پرتودرماني لازم بود، نحوه درمان، ناحيه درمان و ميزان پرتو را به تناسب نوع بيماري شما تجويز مي‌كند.

متخصص فیزیک پزشکی (رادیوتراپی): پس از کالیبراسیون دستگاه شتابدهنده و براساس اطلاعات بالینی بیمار و همچنین اطلاعات پرتوتابشی طراحی درمان (سه بعدي) مناسب را بنحویکه بهترین دوز درمانی به تومور و کمترین دوز به بافتهای سالم برسد را تهيه و پس از محاسبات دوز اشعه و تاييد نهايي جهت اجرا و انجام پرتودرمانی برروی بیمار آنرا به واحد درمان ارسال می نماید.

كارشناسان پرتودرماني: پرونده و طرح درمان را به دقت مطالعه و وضعيت بدن شما را در حالت مناسب جهت اجراي طرح درمان شما فراهم مي‌سازد و تكنيك خاص درمان شما را در وضعيت بهينه به كار گرفته و دستگاه را براي آن شرايط آماده و پرتودرماني شما را با در نظر گرفتن كليه موارد حفاظتي و تخصصي انجام مي‌دهند.انجام مراحل اجرايي جلسات درماني شما به عهده اين كارشناسان است. همكاري شما هنگام تنظيم وضعيت قرارگيري براي اجراي تكنيك طرح درمان و به كار بستن توصيه هاي آنها حين درمان، موجب دقيق‌تر و مطلوب‌تر اجراشدن درمان شما خواهد شد.

راديوتراپي خارجي: بيمار روي تخت درمان در وضعيت خاصي تنظیم شده و با ابزار ویژه ای (فیکساتور) در مدت پرتو درمانی ثابت می شود و درحالیکه تنفس آرام و طبيعي در طول درمان ادامه دارد پرتودهی توسط دستگاه رادیوتراپی شتابدهنده خطی شروع و مدت زمان کوتاهی در حدود یک دقیقه بطول خواهد انجامید. اشعه مورد استفاده از جنس امواج الکترومغناطیس با انرژی بالا و قدرت نفوذ کافی برای درمان عمق بدن میباشد.

از ویژگی‌های این دستگاه، پرتو افکنی با انرژی بالا(جهت درمان هر نوع تومور و در هر سطحی)، مجهز به MLC (برای درمان دقیق و کم عارضه)، بهره مندی از سی تی اسکی اختصاصی پرتو درمانی و ادوات طراحی سه بعدی است.

واحد هایپرترمیا: واحد مجهز به سیستم تولید و انتشار حرارت با امواج الکترومغناطیس در فرکانسی خاص که بطور موضعی در ناحیه تومور ایجار حرارت درمانی می کند.حرارت درمانی همزمان با رادیوتراپی به مقدار چشمگیری در پاسخ تومور به درمان موثر بوده و امروزه بعنوان شاخه ای مهم از پزشکی مکمل مطرح است.

 

واحد پرتودرمانی کلینک امید تهران همه روزه پذیرای بیماران محترم می باشد.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 ارتباط با دکتر حسین فودازی:

اینستاگرام: https://www.instagram.com/Dr_foudazi

تلگرام:  t.me/tehrancancer