دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 08:44

ضرورت غربالگری سرطان روده بزرگ

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: یک متخصص دستگاه گوارش و کبد با توضیح مراحل انجام کولونوسکپی، توصیه کرد همه افراد بالای پنجاه سال این عمل را انجام دهند.
شهرام آگاه فوق تخصص گوارش و کبد درباره اقدامات تشخیصی سرطان روده بزرگ اظهار کرد: در حال حاضر بهترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص سرطان روده بزرگ در جهان کولونوسکپی است؛ کولونوسکپی، آندوسکوپی به حساب می‌آید که با آن کل روده بزرگ را می‌توان دید و بررسی کرد.

مصرف محلول‌های کونولوسکپی
وی ادامه داد: فردی که قرار است کولونوسکپی انجام دهد، باید یک الی ۲ روز از مایعات صاف شده مانند آب و آب میوه‌های بدون رنگ استفاده کند، همچنین باید محلول خاص که روده را به خوبی شست‌و‌شو می‌دهد و ماده‌ای بر جا نمی‌گذارد، مصرف شود. این ماده انواع و اقسامی مختلف دارد، اما پودر یا محلول آن معمول‌ترین حالتی است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آگاه تصریح کرد: فرد بیمار تعداد بسته‌های محلول مورد نظر را به ۲ قسمت تقسیم می‌کند، معمولا هر یک از بسته‌ها در یک لیوان آب یا آبمیوه غیر رنگی حل و استفاده خواهد شد؛ نصف آن را روز قبل از انجام کولونوسکپی و نیمه دیگر آن‌ را نیز در روز انجام عمل مصرف می‌کند.
وی درباره خود عمل کولونوسکپی افزود:  معمولا برای انجام کولونوسکپی از داروی خواب‌آور استفاده می‌شود که فرد ناراحتی و دردی را احساس نکند، در زمان انجام عمل کل روده بزرگ توسط متخصص دیده و بررسی می‌شود.

اهمیت انجام عمل کولونوسکپی برای تمام افراد
این متخصص گوارش و کبد درباره اهمیت انجام توضیح داد: اهمیت کولونوسکپی فقط تشخیص بیماری سرطان روده نیست. این عمل همچنین نقشی پیشگیرانه‌ را ایفا می‌کند، اگر پلیپی در روده دیده شود با برداشتن پولیپ ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش پیدا خواهد کرد.  سرطان روده بزرگ در صورتی که زود تشخیص داده شود یک بیماری قابل درمان است. به همین دلیل توصیه می‌شود همه افراد دارای ریسک متوسط یعنی فردی که خود سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ نداشته و عامل ژنتیک ریسک سرطان روده بزرگ را نیز ندارد، بعد از ۵۰ سالگی یک بار کولونوسکپی را انجام دهند. همچنین اگر فرد هیچ مشکلی نداشته باشد این مسئله بعد از هفت تا ۱۰ سال تکرار می‌شود.
وی افزود: اگر ضایعه خاصی نیز در روده مشاهده شود بر اساس مشاهده متخصص گوارش، تکرار کولونوسکپی لازم است.
این متخصص گوارش و کبد تاکید کرد: کسی که عامل خطر مانند ژنتیک و یا سابقه بیماری را در خود و خانواده نیز دارد، توصیه می‌شود کولونوسکپی را در سن چهل سالگی و یا  ۱۰ سال جوانتر از فردی که در خانواده به سرطان روده بزرگ ابتلا پیدا کرده است، انجام دهد. اگر پولیپ در روده دارد برداشته شود نمونه برداری و اثبات سرطان به سرعت صورت گرفته و درمان شود.

خواندن 39 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.