دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 09:10

خمیردندان‌های ایرانی، حاوی ماده سرطان زا نیستند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در نامه‌ای به شایعه برخی رسانه‌ها مبنی بر سرطان زا بودن ماده «دی اکسید تیتانیوم» در خمیر دندان‌ها پاسخ داد
خمیردندان‌های ایرانی، حاوی ماده سرطان زا نیستندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی انجمن داروسازان ایران؛ دکتر سید علی فاطمی کارشناس صنایع بهداشتی و آرایشی و نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: اگر به ترکیبات بسیاری از خمیردندان‌های ایرانی و خارجی موجود در بازار نگاه کنیم، با نام ماده «دی اکسید تیتانیوم» برخورد می‌کنیم که این می‌تواند برای خانواده‌ها بسیار نگران کننده باشد!
وی افزود: کاربرد «دی اکسید تیتانیوم» در خمیردندان‌ها معمولا به عنوان رنگ سفید است تا خمیردندان‌هایی که با ماده ساینده سیلیکا ساخته می‌شوند، سفید‌تر به نظر برسند. نکته در این است که نوع ماده «دی اکسید تیتانیوم» در خمیردندان‌های ایرانی و اغلب خمیردندان‌های دنیا، از نوع درشت ذره بزرگ‌تر از ۲۰۰ نانومتر است تا بتواند به عنوان رنگ سفید ایفای نقش کند.
کارشناس صنایع بهداشتی و آرایشی گفت: در تحقیقی که توسط یک نهاد فرانسوی به نام - اقدام برای محیط زیست (AGIR) - انجام شده است، به نوع خاصی از «دی اکسید تیتانیوم» اشاره شده که در اندازه نانو کمتر از ۱۰۰ نانومتر است که به عنوان رنگ کاربرد ندارد و با اهداف دیگری در بعضی از خمیردندان‌های تخصصی خارجی از آن استفاده شده است و احتمال سرطان زا بودن آن می‌رود.
دکتر فاطمی افزود: در ترجمه‌ای که توسط خبرگزاری‌های داخلی ایران از این تحقیق انجام شده است، متأسفانه پیشوند «نانو» قبل از نام «دی اکسید تیتانیوم» حذف که باعث ایجاد این سوء تفاهم شده است که اغلب خمیردندان‌های موجود در بازار سرطان زا هستند!
وی ادامه داد: ویژگی مواد شیمیایی در اندازه معمولی یا میکرو در مقایسه با اندازه نانو به طور کامل متفاوت است، از طرفی دیگر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان استاندارد ایران روی مواد اولیه مورد استفاده در صنایع بهداشتی و آرایشی و همینطور محصولات وارداتی نظارت کامل دارند و جای هیچ نگرانی نیست.

خواندن 92 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.