شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:14

5 نشانه موذي‌ترين سرطان در بدن

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: سرطان کليه يکي از 10 سرطان شايع است و اغلب، مردان بالاي 50 سال را گرفتار خود مي‌کند. در ادامه با شايع‌ترين علائم اين سرطان آشنا خواهيد شد.
به گزارش خبرگزاري آريا از باشگاه خبرنگاران، تومور سرطاني کليه يکي از موذي‌ترين تومور‌ها هستند که در اغلب مواقع عليرغم انتشار به مناطق ديگر بدن، هيچ علامت و نشانه‌اي ندارند و در اغلب موارد به صورت اتفاقي و در بررسي‌ها و چکاب کليه با سونوگرافي و يا سي تي اسکن تشخيص داده مي‌شوند. از مشخصات بد اين تومور‌هاي سرطاني، مقاوم بودن آن‌ها به شيمي درماني و راديوتراپي است.
سرطان کليه يکي از 10 سرطان شايع است و اغلب، مردان بالاي 50 سال را گرفتار خود مي‌کند. در ادامه با شايع‌ترين علائم اين سرطان آشنا خواهيد شد.
وجود خون در ادرار
خون در ادرار که به نام «هماچوري» شناخته مي‌شود، يکي از علائم بارز ابتلا به سرطان کليه است. اغلب حتي مقدار بسيار کمي خون در ادرار، مي‌تواند باعث تغيير رنگ آن شود.
گاهي اوقات خون در ادرار آن‌قدر ناچيز است که تنها با آزمايش ادرار مي‌توان آن را تشخيص داد البته عواملي مانند عفونت مثانه، سنگ کليه، کيست، يا التهاب نيز باعث وجود خون در ادرار مي‌شود. به هر حال در صورت مشاهده اين علامت بايد سريعاً به پزشک مراجعه کرد.
درد پايين کمر
اکثر افراد اين درد را تجربه نمي‌کنند تا زماني که سرطان به مراحل پيشرفته خود رسيده باشد. درد ناشي از سرطان کليه در يک طرف از پهلو و بالاتر از لگن احساس مي‌شود. اين درد مي‌تواند يک درد مبهم و تيز باشد. اگر هرگونه درد ناگهاني را در پهلوي خود احساس کرديد که براي چند روز ادامه داشت، حتماً به پزشک مراجعه کنيد.
وجود توده در شکم
وجود توده در شکم مي‌تواند علامت هشداردهنده ابتلا به سرطان کليه باشد. حس کردن توده کليوي سخت است، چون بيشتر در اعماق شکم وجود دارد.
کشف اين توده پزشک را وادار به سفارش آزمايش‌هايي مانند سونوگرافي و سي تي اسکن مي‌کند. البته در نظر داشته باشيد که اغلب اين توده‌ها هميشه نشان دهنده ابتلا به سرطان نيستند.
کم‌خوني و خستگي
خستگي يک علامت شناخته شده در مورد اغلب سرطان‌ها است. خستگي ناشي از سرطان با خستگي معمولي تفاوت دارد و با خواب و استراحت برطرف نمي‌شود.
اين خستگي با فعاليت‌هاي روزمره و طبيعي تداخل دارد و مي‌تواند فرد را تحريک پذير و ضعيف کند. هرگونه خستگي غيرمعمول بايد به اطلاع پزشک رسانده شود.
از دست دادن اشتها، تب و از دست دادن وزن
يکي از نشانه‌هاي رايج سرطان، از دست دادن ناگهاني و غيرمنتظره وزن است؛ بدون اين‌که بيمار از رژيم غذايي خاصي تبعيت کرده باشد. تب با علت ناشناخته نيز ممکن است همراه با ساير علائم، نشانه‌اي از ابتلا به سرطان کليه باشد.
تشخيص
اگر بيمار علائمي داشت که مشابه سرطان کليه بود، پزشک يک يا بيشتر از اين آزمايش‌ها را در مورد او انجام مي‌دهد:
تست بدني
پزشک علائم حياتي مثل تب و فشار خون بيمار را چک کرده و پهلو‌هاي او را لمس مي‌کند.
تست ادرار
براي چک کردن خون در ادرار
تست خون
براي اندازه گيري موادي مثل کراتينين (غلظت زياد کراتينين به اين معني است که کليه‌ها کار خود را درست انجام نمي‌دهند).
تست آي وي پي
پزشک رنگ خاصي را به درون وريدي در بازو تزريق مي‌کند. رنگ در بدن حرکت مي‌کند و به وسيله کليه‌ها دريافت مي‌شود.
رنگ باعث درخشش کليه‌ها در زير اشعه ايکس مي‌گردد. مقداري از اشعه ايکس رنگ را هنگام عبور از مثانه و حالب رديابي مي‌کند. اشعه ايکس مي‌تواند تومور‌هاي کليه و مشکلات ديگر را نشان دهد.
سي تي اسکن
دستگاه توليدکننده اشعه ايکس به کامپيوتري متصل است و يک سري عکس از جزئيات کليه مي‌گيرد.
تست ماوراي صوت
از امواج فوق صوت که افراد آن را نمي‌شنوند استفاده مي‌گردد. امواج از کليه بازتاب مي‌شوند و پژواک آن‌ها توسط رايانه‌اي دريافت و تصاويري تحت عنوان سونوگرام ساخته مي‌شود.
بيوپسي (نمونه‌برداري)
عبارت است از خارج کردن تکه‌اي از بافت کليه براي بررسي سلول‌هاي سرطاني.
تأخير نکنيد!
متأسفانه اغلب علائم باليني سرطان کليه، تا رسيدن به مراحل پيشرفته خود را نشان نمي‌دهند. به همين دليل مهم است که در صورت مشاهده هرکدام از علائم ذکرشده، به پزشک مراجعه کنيد.
اگر سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان را داريد، تسريع مراجعه به پزشک در شما اهميت چند برابر دارد. به ياد داشته باشيد که بسياري از علائم سرطان کليه خوش‌خيم و قابل پيشگيري هستند. هرچه زودتر با اين علائم به پزشک مراجعه کنيد، گزينه‌هاي درماني بيشتري نيز پيش روي شما قرار دارد.

خواندن 18 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.