چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 10:19

بهره برداری از سامانه سیمای سرطان تا پایان سال

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از حدود یک سال پیش روی سامانه سیمای سرطان یا پرونده الکترونیک سرطان متمرکز شدیم و امیدواریم تا پایان امسال این سامانه به بهره برداری برسد. در این سامانه ثبت خدمات سرطان الزامی می‌شود.
به گزارش ایران پزشک، قاسم جان بابایی روز سه شنبه درباره سامانه سیمای سرطان افزود: برای ثبت سرطان با وجود تلاش های ارزشمند کارشناسان سرطان دانشگاه ها در دو دهه گذشته و تولید گزارش های سالیانه در حوزه فرآیندها، زیرساخت ها و خروجی های ثبت مشکلاتی داشته ایم.
وی گفت: برای رفع موانع ناشی از نبود یکپارچگی سامانه های قبلی ثبت سرطان، سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان (سیمای سرطان) طراحی شده است. بر اساس این سامانه، روند درمانی بیمار قابل رصد می شود. همچنین اطلاعات به صورت آنلاین از بخش پاتولوژی قابل دریافت است و در این سامانه تشخیص بیماری با پزشک درمانگر خواهد بود.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: مراکز ارائه دهنده خدمات مانند شیمی درمانی و داروخانه های مرتبط نیز به این سامانه دسترسی خواهند داشت. با این شرایط، امکان ثبت خدمات و نسخه الکترونیکی نیز فراهم می شود.
وی بیان کرد: تلاش شده که پوشش بیمه ای خدمات مرتبط با سرطان بر اساس این سامانه باشد. همچنین خرید دارو، ارزیابی های دوره ای بیمار و طب تسکینی نیز بر همین اساس انجام می شود. با توجه به فعالیت این سامانه می توان یک نظام ثبت پویا و آنلاین از تشخیص تا درمان و طب تسکینی برای بیمار ایجاد کرد.
جان بابایی گفت: یکی از امتیازات ویژه این سامانه، ارتباط با تمام سامانه های ملی حوزه سلامت است. همچنین راهنماهای بالینی نیز در این سامانه ثبت شده اند. این سامانه برای استقرار نظام ارجاع بین شبکه بهداشت و مراکز تشخیص زودهنگام سرطان موثر خواهد بود.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره شیوع سرطان در ایران گفت: شیوع سرطان در ایران نسبت به کشورهای منطقه کمتر است و در همین حال وزارت بهداشت به کنترل و پیشگیری از سرطان در سطح کلان توجه ویژه ای دارد. در حال حاضر در ایران برای کاهش میزان سرطان ها در تلاش هستیم. برای مثال در کاهش آمار سرطان پستان موفق بوده ایم، اما نیازمند ارتقای شرایط در زمینه تشخیص زودهنگام و در حوزه درمان استاندارد هستیم.
وی ادامه داد: ثبت بیماری ها در بهبود دسترسی به خدمات و مدیریت منابع و مصارف موثر است. در خصوص نظام ثبت در بیماری سرطان تلاش کرده ایم تا اطلاعات پایه در مورد میزان بروز و شیوع سرطان و میزان دریافت خدمات مبتنی بر استاندارها را داشته باشیم.
معاون وزیر بهداشت افزود: همچنین در آموزش نیروهای انسانی متخصص در این حوزه سعی شده تا ضمن تربیت نیروها به منظور ارائه خدمات با کیفیت به مردم، توزیع متخصص را هدفمند کرده و دسترسی عادلانه به خدمات سلامت را ایجاد کنیم.
جان بابایی گفت: ساخت 3 تیپ از مراکز تشخیص زودهنگام، مراکز تشخیص و درمان و مراکز جامع سرطان بر اساس نیازمندی های موجود طراحی و مکان یابی شده است و در حال حاضر 1٣٧ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان از این مراکز در حال ساخت و بهره برداری هستند.
معاون وزیر بهداشت درباره تدوین راهنماهای بالینی مرتبط با سرطان اظهار داشت: آیین نامه شیمی درمانی استاندارد مبتنی بر ارائه خدمات مناسب ابلاغ شده که بر اساس آن، خدمات ارائه شده ثبت می شود و برای برنامه ریزی های مبتنی بر شواهد در آینده استفاده می شود.
جان بابایی افزود: برای همه داروهای گرانقیمت سرطان، راهنماهای بالینی و استاندارد خدمت تدوین و ابلاغ شده که برای این خدمات، سامانه ثبت طراحی شده است. بر اساس این راهنماهای بالینی تاکنون در دو بیمه سلامت و تامین اجتماعی، 300 میلیارد تومان صرفه جویی کرده ایم، زیرا اساس کار مبتنی بر خرید راهبردی خدمات است.

خواندن 40 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.