یکشنبه, 27 آبان 1397 ساعت 12:29

سرطان پوست: علایم، پیشگیری و درمان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: سرطان پوست شایع ترین سرطان در ایران است. آیا در مورد این بیماری به اندازه کافی آگاهی دارید؟
سرطان پوست، رشد غیرطبیعی سلول های پوست است. این مشکل به طور کلی در مناطقی از پوست که در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرند، رخ می دهد اما گاهی هم در مناطقی از پوست بروز می کند که به طور معمول در معرض نور خوشید نیست. مختصری از آناتومی پوست
پوست، بزرگ ترین اندام بدن است و از سه لایه ی اصلی تشکیل شده است: اپیدرم : لایه بسیار نازک خارجی پوست است که همچون سدی در برای عفونت های محیطی عمل می کند و مقدار آبی را که از این طریق از بدن تبخیر می شود، کنترل می کند. درم : لایه میانی و ضخیم تر پوست که حاوی فولیکول های مو و نیز اعصاب و تعداد زیادی عروق خونی و لنفی است که در چارچوبی از کلاژن تعبیه شده اند. هیپودرم : عمقی ترین لایه پوست که سرشار از چربی و کلاژن بوده و دارای عروق خونی و لنفی زیادی است.

بیشتر سرطان های پوست، از سلول های موجود در لایه اپیدرم ظاهر می شوند. کراتینوسیت ها ، سلول های اصلی موجود در این لایه از پوست هستند. در عمق اپیدرم و در نزدیکی لایه درم، این سلول ها رشد کرده و فعالانه سلول های پوستی جدیدی تولید می کنند. این لایه، لایه ی سلول های قاعده ای ( بازال ) است. این سلول ها با گذشت زمان، به سمت سطح پوست مهاجرت می کنند و تبدیل به سلول های سنگفرشی می شوند. در میان سلول های قاعده ای، رنگدانه های قهوه ای رنگی به نام ملانین وجود دارد که سلول های ملانوسیت را می سازند. این ها نزدیک به سلول های دیگری که مواد خارجی مثل باکتری ها یا سلول های سرطانی را از پوست برداشته و از طریق عروق لنفاوی به گره های لنفاوی می رسانند (یعنی سلول های لانگرهانس پوست)، قرار گرفته اند.

خواندن 79 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.