دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 07:37

مقابله با سرطان پیشرفته پستان به کمک نور درمانی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: متخصصان معتقدند استفاده از نور در مقابله با سرطان پستانی که در وضعیت متاستاز قرار دارد موثر است.
 دکتر «نالینیکانت کوتاگیری» از مرکز سرطانسینسیناتی  در ایالت اوهایوی آمریکا به مطالعه تاثیر استفاده از نور در از بین بردن سرطان پستان در وضعیت پیشرفته پرداخت که نشان‌دهنده فوائد نور درمانی در مقابله با این سرطان در مرحله متاستاز است.
طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، در بیماران مبتلا به سرطان پستان که در مرحله صفر یا یک قرار دارند نسبت پنج ساله افزایش طول عمر تقریبا ۱۰۰ درصد و این رقم برای بیمارانی که در مرحله دوم قرار دارند تقریبا ۹۳ درصد است. هرچند، برای بیمارانی که تومورهای سرطانی به دیگر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کرده این چشم انداز مطلوب نیست. طبق اعلام این انجمن، احتمال افزایش پنج ساله طول عمر در این دسته از بیماران حدود ۲۲ درصد است.
سه روش اصلی مقابله با سرطان شامل عمل جراحی، اشعه درمانی و شیمی درمانی است. هرچند، عوارض جانبی این روش های درمانی حائز اهمیت است و زمانیکه تومورها گسترش پیدا می کنند، خطر سمی شدن بالاتر است. بر اساس این دلایل، محققان تلاش کرده‌اند تا روش‌های غیر سمی و جدیدی را ارائه کنند. یکی از این شیوه‌ها استفاده از نور به منظور فعال کردن داروهای ضد سرطان است.
در این بررسی، محققان به مطالعه روش‌هایی پرداختند که از نور می‌توان جهت فعال کردن داروهای حساس به نور استفاده کرد که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند و به سلول‌های سالم آسیبی نمی‌رسانند.متاستاز شدن سرطان پستان باعث می‌شود که نرخ عود کردن بیماری و مرگ ناشی از آن افزایش پیدا کند و در حال حاضر درمان اثربخشی برای مقابله با این سطح از بیماری وجود ندارد. به رغم وجود روش‌های درمانی جدیدتر، بسیاری از بیماران در برابر این بیماری تسلیم می‌شوند.
محققان در توضیح روش نور درمانی برای مقابله با سرطان پستان اظهار داشتند: داروی حساس به نور که غیر سمی است به بافت‌های مشخصی فرستاده می‌شوند که با نور فعال شده و موجب ازبین رفتن سلول سرطانی می‌شود.با این وجود محققان تاکید دارند که در نور درمانی نیز محدودیت‌هایی وجود دارد.

خواندن 69 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.