سه شنبه, 23 مرداد 1397 ساعت 09:18

ساخت نانوربات قاتل تومورهای سرطانی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: دانشمندان به تازگی موفق به ساخت نانورباتی برای از بین بردن تومورهای سرطانی شدند.
دانشمندان چینی مولکول‌های DNA را در یک فرایندی شبیه به اوریگامی به هم پیچیدند تا مولکولی به نام «اسب تروا» که 4 هزار بار نازک‌تر از یک تار موی انسان است، تولید کنند. این مولکول می‌تواند «قاتلانی» را برای مبارزه با تومورهای سرطان آزاد کند.
براساس گزارش «چاینا دیلی»، «نی گوانگجون» سرپرست مرکز ملی علوم نانو و تکنولوژی چین گفت: سلول‌های سرطانی برای تکثیر نیاز به مقداری غذا دارند اما آنها نمی‌توانند غذای خودشان را تامین کنند.
وی افزود: خون، اکسیژن و انرژی مورد نیاز برای سلول‌های سرطانی از طریق رگ‌های خونی منتقل می‌شود بنابراین دانشمندان در تلاش هستند تا رگ‌های خونی را برای جلوگیری از تغذیه تومورها مسدود کنند.
محققان، تک رشته‌ای از DNA ویروس باکتری خوار را در یک ورقه مستطیلی پیچیدند و سپس 4 مولکول کشنده از ترومبین (یک آنزیم لخته شدن در پلاسمای خون) را درون این ورقه قرار دادند و آن را وارد یک نانوربات کردند.
وی افزود: پس از تزریق، نانوربات از میان رگ‌های خونی حرکت می‌کند و از آنجایی که تنها تومورها دارای کلید شیمیایی مناسبی برای باز کردن مولکول‌های ترومبین قاتل هستند، با برخورد نانوربات به این تومورها ترومبین آزاد شده و در عرض چند ساعت ذخیره خونی قطع می‌شود و تومورها عمدتا از گرسنگی می‌میرند.
محققان آزمایش‌های کنترل‌شده‌ای را بر روی بیش از 200 موش مبتلا به سرطان پوست، سینه، تخمدان و ریه انجام دادند و دریافتند که این نانوربات‌ها در کشتن تومورها موثر هستند.

خواندن 41 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.