چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 07:11

تشخيص دقيق‌ سرطان با يک سيم مغناطيسي

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران:  دانشمندان يک سيم مغناطيسي توسعه داده‌اند که مي‌تواند به پزشکان در تشخيص سرطان کمک کند.
به گزارش ايسنا به نقل از ديلي‌ميل، دانشمندان دانشگاه استنفورد موفق به توسعه يک سيم مغناطيسي شده‌اند که اين سيم به پزشکان کمک مي‌کند تا پيش از اينکه علايم سرطان در بيمار آشکار شود، آن را تشخيص دهند.
به گفته محققان، اين دستگاه از داخل سياهرگ عبور مي‌کند و با جذب سلول‌هاي تومور نادر و بدخيم مي‌تواند از ظهور و پيشرفت اين بيماري جلوگيري کند.
طول اين سيم به اندازه انگشت کوچک يک فرد بالغ و ضخامت آن نيز به اندازه يک گيره کاغذ است. اين دستگاه در شناسايي سرطان‌هايي مانند پانکراس، تخمدان و سرطان کليه که در آن علايم تنها در مراحل بعد از بيماري سرطان ظاهر مي‌شوند نيز بسيار موثر است.
سلول‌هايي که تومور را جدا مي‌کنند تا به طور آزادانه در جريان خون حرکت کنند، مي‌توانند به عنوان نشانگرهاي زيستي سرطان عمل کنند.
سَم گمبير (Sam Gambhir) استاد پرتوشناس دانشگاه استنفورد و نويسنده ارشد اين مطالعه گفت: اين سلول‌هاي تومور در حال گردش بسيار کوچک هستند. با انجام يک آزمايش خون ساده از افراد، پزشکان نمي‌توانند وجود اين سلول‌هاي تومور در حال گردش را در لوله آزمايش تشخيص دهند زيرا اين کار همانند پيدا کردن سوزن در انبار کاه است پس پزشکان به بيمار مي‌گويند شما مشکلي نداريد و همه چيز خوب است.
محققان آزمايشات را بر روي خوک‌ها انجام دادند زيرا خوک‌ها از لحاظ آناتوميک شبيه به انسان‌ها هستند. اين سيم مغناطيسي موفق به شناسايي 10 تا 80 برابري سلول‌هاي تومور شد.
سيم در يک سياهرگ در نزديکي گوش خوک که نسبتا مشابه با بازوي انسان است، قرار داده شد و پس از آن برداشته شد و سلول‌ها مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
سلول‌هاي توموري در حال گردش، با نانوذرات حاوي يک پادتن که روي آنها قرار مي‌گيرند مغناطيسي مي‌شوند.
طبق گزارش‌ها اين روش جديد تا 80 برابر موثرتر از آزمايش‌هاي روزمره است که پزشکان از آن استفاده مي کنند.
بنابراين محققان اميدوارند تا اين رويکرد به آنها در تشخيص کمک کند و بينش آنها را نسبت به وجود سلول‌هاي تومور در حال رشد نادر ارتقا دهد.
اين مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

خواندن 78 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 08:52

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.