دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 09:41

نیمی از مبتلایان به سرطان پستان در ایران زیر ۵۰ سال هستند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: معاون اجتماعی وزارت بهداشت در خصوص آمار ابتلا به سرطان پستان در سنین مختلف توضیحاتی داد.
معاون اجتماعى وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص سرطان پستان و آمار ابتلا به این بیماری در سنین جوانی گفت: آمارها نشان مى دهد كه ٥٠ درصد موارد ابتلا به سرطان پستان در زنان ايرانى در سنين پايين تر از ٥٠ سالگى رخ مى دهد در حالى كه در كشورهاى توسعه يافته اين آمار ٢٢ درصد است؛ در واقع آمار ابتلا به اين بيمارى در اين رنج سنى ٢ برابر كشورهاى توسعه يافته است.
ایازی تصریح کرد: نسبت ٢ برابری ابتلا به سرطان پستان در سنین زیر٥٠ سالگی  در مقایسه با کشورهای توسعه یافته آمار تکان دهنده ای محسوب می شود و وزارت بهداشت در این راستا اجتماعی شدن سلامت را مطرح کرده است.
معاون اجتماعى وزارت بهداشت با بیان اینکه پس از بیماری های قلبی عروقی دومین علت مرگ زنان ایرانی ناشی از سرطان پستان است، اظهار کرد: اغلب این سرطان در خانم های ایرانی زمانی تشخیص داده می شود که بیماری متاستاز داده و درمان بیماری در این مرحله دشوار است اما این به معنای ان نیست که سرطان پستان درمان ندارد.
وى در ادامه به آمار ابتلا به سرطان پستان در زنان جوان ايرانى اشاره كرد و گفت: آمار ابتلا به سرطان پستان در زير ٤٠ سال ٢٥ درصد بوده در حالى كه اين آمار در كشورهاى توسعه يافته ٤.٥ درصد است، اين آمار نشان مى دهد كه خانم هاى جوان ايرانى برخلاف باورها كمتر به سلامتى خود توجه مى كنند.
ايازى به آمار ابتلا به سرطان پستان در زنان ايرانى اشاره كرد و افزود: يكى از بيمارى هاى كه در سنين جوانى در ايرانى شيوع دارد سرطان پستان است، آمار ابتلا به سرطان پستان در ايران ٣٣ از هر ١٠٠ هزار نفر بوده كه اين آمار ٢ برابر كشورهاى توسعه يافته است.
وى در ادامه با تاكيد بر تشخيص به موقع سرطان پستان در زنان گفت: اقدامات پيشگيرانه در تشخيص سرطان بسيار حائز اهميت است ، وقتى فردى نشانه هاى اوليه بيمارى را مشاهده مى كند بايد به پزشك مراجعه كند تا با تشخيص دقيق و به موقع بتوان بيمارى را درمان كرد زيرا درمان سرطان پستان در مراحل اوليه آسان است اما درمان در مراحل پايانى بيمارى دشوار است و حتى مى تواند موجب مرگ فرد شود.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت عنوان کرد: اجتماعی شدن سلامت و مشارکت مردم در پیشگیری از بیماری و سبک زندگی سالم بسیار تاثیرگذار است در سیاست های کلی نظام سلامت تاکید شده است که دستگاه های فرهنگی هنری در  حوزه سلامت نقش خود را ایفا کنند تا با آگاهی بخشی و اطلاع رسانی جامعه سالم داشته باشیم و مردم خود در پیشگیری از بیماری ها مشارکت داشته باشند.

خواندن 99 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.