چهارشنبه, 20 تیر 1397 ساعت 06:20

تشخيص سرطان با نانوحسگرها

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: تشخيص حمله قلبي و سرطان با نانوحسگرها خبرگزاري آريا - محققان دانشگاه تبريز نانوحسگري را توليد کردند که مي‌توان از آن براي تشخيص زودهنگام سرطان‌ها به‌ويژه سرطان پستان و نيز حملات قلبي استفاده کرد.
به گزارش ايسنا، دکتر کريم اسدپور زينالي، عضو هيأت علمي دانشگاه تبريز هدف از انجام اين طرح را ساخت يک نانوحسگر زيستي مبتني بر نقاط کوانتومي گرافني براي تشخيص زودهنگام بيماري نارسايي قلبي عنوان کرد.
وي نانوحسگر ساخته شده در اين طرح را از نوع نانوحسگرهاي الکتروشيميايي دانست که قادر به تشخيص، سنجش و آناليز مقادير بسيار اندک يک نشانگر زيستي موسوم به AXL در نمونه‌ سرم بيماران مبتلا به نارسايي قلبي و نيز سرطان است.
اسدپور خاطرنشان کرد: در اين نانوحسگر از نقاط کوانتومي گرافني عامل‌دار شده به ‌عنوان بستري براي تثبيت آنتي‌بادي AXL استفاده شده ‌است. اين بستر مي‌تواند براي نشانگرهاي زيستي مربوط به ساير بيماري‌ها نيز مورد استفاده قرار گيرد.
اين محقق اضافه کرد: حسگر طراحي شده قادر است با آناليز و تجزيه تنها 10 ميکرو ليتر از نمونه بسيار رقيق سرم خوني بيمار مبتلا به نارسايي قلبي، غلظت پروتئين تيروزين کيناز (AXL) در جريان خون را اندازه‌گيري کند. سطوح بالاي غلظتي پروتئين AXL نشان‌دهنده التهاب و نارسايي قلب است که مي‌تواند با حمله قلبي يا سکته قريب‌الوقوع همراه باشد.
اسدپور ادامه داد: در اين طرح براي تائيد موفقيت‌آميز بودن سنتز نقاط کوانتومي گرافني از تکنيک‌هاي ميکروسکوپ روبش الکتروني نشر ميداني و عبوري و روش‌هاي مشخصه‌يابي از قبيل اسپکتروسکوپي UV-Vis، مادون قرمز تبديل فوريه FT-IR، پراش اشعه‌ پرتو ايکس XRD و اسپکتروسکوپي فتولومينسانس (PL) استفاده شد. سپس حسگر الکتروشيميايي پيشنهادي، از حيث پاسخ به گونه‌ AXL مورد ارزيابي قرار گرفته و نتايج آن با نتايج حاصل از کيت تجاري ELISA مقايسه شد.
وي حد تشخيص نانوحسگر توسعه يافته را به ميزان 0.5 پيکوگرم بر ميلي‌ليتر و محدوده‌ پاسخ‌دهي آن نيز 1.7 تا 1000 پيکوگرم بر ميلي ليتر دانست که نسبت به کيت‌هاي تجاري الايزا بهبود يافته است. اين حسگر قادر است کارايي خود را تا دو هفته حفظ کند.
اين تحقيقات از سوي دکتر کريم اسدپورزينالي عضو هيأت علمي و دکتر فريبا ملارسولي دانش‌آموخته مقطع دکتري دانشگاه تبريز و با همکاري محققاني از کشور اسپانيا بوده و نتايج آن در مجله Analytica Chimica Acta با ضريب تأثير 4.95 به چاپ رسيده است.

خواندن 71 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.