سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 09:08

تزریق سم به محصولات تراریخته!

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: سازمان ایمنی غذای اتحادیه اروپا و کمیته ارزیابی مطالعات سرطان "سازمان حفاظت محیط زیست امریکا"، سرطان‌زایی گلایفوسیت را مردود اعلام کردند.
حدودا از 20 سال پیش بود که متخصصین آزمایشگاهی به این نتیجه رسیده‌اند که برای کاهش آفت‌های گیاهی باید از تغییرات ژنتیکی استفاده کرد. آن‌ها با مطالعات بلند مدت و بررسی‌های همه جانبه بر آن شدند تا در راستای مبارزه با انواع آفت‌ها در محصولات کشاورزی؛ بذر اولیه را در آزمایشگاه مورد تغییر قرار دهند که امروزه اصطلاحا به آن، محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) گفته می‌شود. به بیان دیگر، در روند تراریختگی؛ ژنی که مولد نوعی سم است را به بذر گیاهِ مورد نظر منتقل می‌کنند تا در برابر آفت زدگی، مقاوم شود.

آری یا خیر به محصولات تراریخته
چند سالی است که موضوع محصولات تراریخته در ایران، به بحثی پُر حاشیه تبدیل شده و است شایعات فراوانی را به همراه داشته است. برخی دَم از سرطان‌زا بودن این قبیل محصولات می‌زنند و گروهی دیگر، آن را کاملا بی‌ضرر می‌پندارند. اما به واقع، حقیقت چیست؟
اگر دسترسی به محصولات ارگانیک وجود داشته باشد بهتر است که از آن‌ها استفاده شود و در غیر این صورت و با بنا قرار دادن عدم آشیب‌رسانی محصولات تراریخته، باید از این محصولات استفاده کرد چرا که با گسترش روزافزون علم و فراگیری این محصولات، به زودی محصولات تراریخته تمام بازارهای جهانی را در برمی گیرند.
در راستای پاسخگویی به این سوال، دکتر عمرانی (عضو هیأت رئیسه انجمن ارگانیک ایران) می‌گوید: "محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که در هیچ یک از مراحل کاشت، داشت و برداشت از هیچ نوع فرآیند شیمیایی استفاده نمی‌شود، یعنی برای تولید محصولات از روش‌های کاملا طبیعی استفاده می‌شود و هیچ‌گونه آسیبی نه برای انسان‌ها و نه برای محیط‌زیست وجود ندارد. اگر پس از بازرسی‌های گوناگون انواع آلودگی شیمیایی در آب، خاک یا محصول وجود نداشته باشد و تمام استانداردها رعایت شود؛ محصول ارگانیک خواهد بود. از طرفی محصولات تراریخته یا دستکاری شده ژنتیکی، محصولاتی هستند که داخل آنها یک یا چند ژن و برای اهداف مختلفی وارد شده است."(1)
البته باید توجه داشت که در میان متخصصین این حوزه، اختلاف نظرهای فراوانی وجود دارد چرا که هنوز هم برخی معتقدند که محصولات تراریخته آنچنان که در میان افکار عمومی رواج یافته، آسیب‌زا نبوده و نمی‌توان با قاطعیت مصرف آن‌ها را کاملا ممنوع اعلام کرد. اما به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) یکی از دلایل مقاومت انسان نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها، استفاده از محصولات تراریخته است. دلیل این موضوع این است که به محصولات تراریخته ژن مقاومت نسبت به آفات، عوامل میکروبی یا بیماری‌های گیاهی منتقل می‌شود.

نتیجه‌ی تناقض‌گویی‌ها
در میان تمام شایعات، حواشی و اظهار نظرهای مختلف درباره‌‌ی محصولات تراریخته، عموم مردم بر سر دو راهی مصرف و عدم استفاده از این محصولات هستند. ضمن این که امروزه اکثر محصولات غذایی آشکارا با برچسب "تراریخته" عرضه شده و گاه تهیه‌ی محصولات ارگانیک بسیار سخت و گاه غیر ممکن می‌شود.
در این راستا باید توجه داشت که بسیاری از محصولات تراریخته با سمی تحت عنوان " گلایفوسیت "، ایمن‌سازی می‌شوند. سمی که در عرصه‌ی کشاورزی یکی از پُرکاربردترین سموم محسوب می‌شود.
آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی راجع به "گلایفوسیت" سرطان‌زایی آن را در دوزهای مصرفی در کشاورزی مردود دانسته و در جای دیگری ذکر احتمال سرطان‌زایی را به یکی از مطالعات مرتبط دانسته است که محدودیت در دوز مورد آزمایش در آن مورد توجه قرار نگرفته است (WHO, May 2016). همچنین سازمان ایمنی غذای اتحادیه اروپا  و کمیته ارزیابی مطالعات سرطان "سازمان حفاظت محیط زیست امریکا"Cancer Assessment Review Committee  سرطان‌زایی گلایفوسیت را مردود دانسته‌اند.(2)
با توجه به اطلاعاتی که از گزارش‌های مختلف داخلی و خارجی در راستای محصولات تراریخته به دست آمد، متوجه می‌شویم که هنوز هم دلیل کافی و مستدلی برای عدم استفاده از محصولات تراریخته بیان نشده است و در بسیاری از کشورهای غربی نیز شاهد استفاده از این قبیل محصولات هستیم. بنابراین، اگر دسترسی به محصولات ارگانیک وجود داشته باشد بهتر است که از آن‌ها استفاده شود و در غیر این صورت و با بنا قرار دادن عدم آشیب‌رسانی محصولات تراریخته، باید از این محصولات استفاده کرد چرا که با گسترش روزافزون علم و فراگیری این محصولات، به زودی محصولات تراریخته تمام بازارهای جهانی را در بر گرفته و همگان ناگزیر به استفاده از این محصولات خواهند بود.

خواندن 85 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.