سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 05:45

هر 5 ثانیه یک نفر به علت استعمال دخانیات می‌میرد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران:  براساس تازه‌ترین پژوهش‌های صورت گرفته، هر 5 ثانیه یک نفر به علت استعمال دخانیات می‌میرد و بیش از یک پنجم مردم جهان سیگار می‌کشند.
به گزارش فارس، براساس تازه‌ترین پژوهش‌های صورت گرفته، هر 5 ثانیه یک نفر به علت استعمال دخانیات می‌میرد.
به گفته کارشناسان، کاهش مصرف دخانیات یکی از اهداف مهم توسعه پایدار است؛ ضمن اینکه صنعت دخانیات و محصولات تولیدی این صنعت با به مخاطره انداختن سلامت جسمی، اجتماعی و رفاه اقتصادی مردم جهان یکی از اصلی‌ترین عوامل تهدیدکننده توسعه پایدار به شمار می‌رود.
براساس آمار موجود، در سال 2016 بیش از 3 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر بیماری مزمن انسدادی ریه جان باختند.
همچنین سالانه 900 هزار نفر از مردم جهان در اثر مواجهه با دود دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.
بررسی‌ها نشان داده است، دخانیات سالیانه موجب مرگ 7 میلیون نفر ار مردم جهان می‌شود و نیمی از مصرف کنندگان مواد دخانی به علت بیماری‌های ناشی از آن می‌میرند.
براساس تحقیقات، در حال حاضر بیش از 80 درصد سیگاری‌ها در کشورهای دارای درآمد کم و متوسط زندگی می‌کنند و بیش از یک پنجم مردم جهان دخانیات استعمال می‌کنند.
نتایج پژوهش کارشناسان حاکی از آن است که 942 میلیون نفر از افراد سیگاری مرد هستند و بیش از 175 میلیون نفر از آمار کلی به زنان اختصاص می‌یابد.
همچنین، مرگ و میر ناشی از دخانیات به تنهایی بیشتر از مجموع مرگ میر ناشی از HIV، سوء مصرف مواد، مصرف الکل، حوادث رانندگی و استفاده از اسلحه گرم است. 
بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، ارتباط معنی‌داری بین مصرف دخانیات و سرطان‌های ریه، دهان، مری، معده و مثانه، بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی، قلبی عروقی، سکته مغزی، ناباروری مردان، ریفلاکس دستگاه گوارش و اختلالات سلامت روان وجود دارد.
75% موارد سرطان لب و حفره دهانی ناشی از مصرف دخانیات است که دلیل اصلی آن در بر داشتن عوامل سرطان‌زا و تماس مستقیم مخاط دهان با آن است.

خواندن 41 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 11:31

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.