چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 07:44

پیشگیری از سرطان با غربالگری ژنتیک

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: ژنتیک علم انتقال اطلاعات از یک سلول به سلول دیگر و از نسلی به نسل دیگر است که از گذشته‌های دور مورد توجه قرار داشت. امروزه به مدد پیشرفت‌های صورت گرفته، علم ژنتیک توانسته گامی بزرگ در غربالگری و درمان بیماری‌های ژنتیک بردارد.
دکتر سید جواد مولی،دبیر علمی کنگره بین‌المللی ژنتیک در گفت‌و‌گو با «ایران» بیماری‌های ژنتیک را چنین توضیح می‌دهد: نقص و اشکال در یک یا چند ژن باعث بروز بیماری ژنتیکی می‌شود. برای مثال گاهی نقص ژنتیک مانع تولید یکی از آنزیم‌های حیاتی و مورد نیاز بدن شده و در عملکرد بدن اختلال ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی شناسایی این نقص ژنتیکی، گامی بزرگ در ترمیم و رفع این بیماری است. نایب رئیس انجمن ژنتیک می‌افزاید: خوشبختانه امروزه به مدد پیشرفت‌هایی که در علم ژنتیک صورت گرفته می‌توان بسیاری از این نقص‌ها را بموقع شناسایی کرد و با شناسایی بموقع امکان پیشگیری و درمان نیز مهیا می‌شود.

به‌گفته دکتر مولی، در حال حاضر انواع مختلفی از بیماری‌های ژنتیکی شناسایی شده که مهم‌ترین آنها سرطان است. با وجود پیشرفت علم و تمهیدات انجام شده بازهم این بیماری در حال افزایش است، در ایران نیز این مشکل جدی است و ممکن است در آینده با سونامی سرطان مواجه شویم.

وی تأکید می‌کند: نتایج تحقیقات و بررسی‌ها نشان داده علاوه بر ژن، سبک زندگی یعنی نوع تغذیه، تحرک و مصرف دخانیات در افزایش تعداد مبتلایان به سرطان مؤثر است. از این‌رو می‌توان با انجام غربالگری بموقع، گروه‌های خطر را شناسایی کرد یا حتی مبتلایان را در مراحل اولیه بیماری که قابل درمان است شناسایی کرد و با آغاز درمان مناسب زندگی بیمار را نجات داد.

خواندن 45 دفعه
Super User

آخرین‌ها از Super User