چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 03:20

ایران در زمینه سلول درمانی مقام اول منطقه را دارد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: وزیر بهداشت، تولید انبوه سلول را در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های صعب العلاج و سرطان موثر دانست و گفت: ایران در زمینه خدمات سلول درمانی در منطقه اول و در دنیا در رتبه ۱۵ است.
به گزارش ایرنا، سید حسن هاشمی، در آیین بهره‌‌برداری از اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی منطقه در یافت آباد تهران افزود: بیماری سرطان در شرایطی ایجاد می‌شود که در تقسیم بندی سلولی در بدن، مشکل ایجاد شده و سلول‌های ناشناخته تولید می‌شود. این سلول‌های سرطانی با استفاده از دارو، اشعه و اخیرا سل تراپی از بین می‌روند.
وی اظهار داشت: تولید انبوه سلول، اگر چه در نوع خود در کشور و منطقه بی نظیر است، اما مربوط به حوزه ای از علوم پزشکی است که از نیم قرن پیش، با استفاده از سلول و سلول‌های بنیادی مطرح بود.
وزیر بهداشت گفت: دهه هفتاد شاهد تلاش جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان برای تولید سلول بودیم و به موازات آن، اقدامات ارزشمندی در مراکز دانشگاهی وزارتخانه های بهداشت و علوم انجام شد.
هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه خدمات پزشکی سلولی، در منطقه رتبه اول و در جهان در رتبه 15 قرار داریم، افزود: دستاوردهای برخی کشورها به دلیل محدودیت‌های مذهبی و قانونی، در کشورهای پیشرفته ثبت نمی‌شود.
وزیر بهداشت یادآور شد: دانشمندان توانمندی در کشور هستند که به طور پراکنده فعالیت می‌کنند. امیدواریم شرکت تولید انبوه فرآورده‌های سلولی زمینه همکاری مشترک آنها را فراهم کند و از این طریق بتوانیم با هم افزایی، فاصله کشور را با رقبای خود افزایش دهیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران از 25 سال پیش تا کنون برای درمان سرطان خون، از پیوند مغز استخوان، استفاده کرده است. همچنین این فناوری (سل تراپی) کمک بسیار زیادی به بیماران مبتلا به سرطان خون می‌کند.
هاشمی به برخی مشکلات کشور در حوزه سلولی اشاره کرد و گفت: مشکل کشور در حوزه سلولی، رفتارهای ناصحیح، تهیه سلول به روش غیر علمی و غیرقانونی و تزریق بدون مطالعه سلول در دهه‌های گذشته در مراکز علمی بود که در رسانه‌ها مطرح و تبلیغ می‌شد و ضمن به زحمت انداختن مردم، برای دانشمندان تردید ایجاد می‌کرد که با راه اندازی این مجموعه، این مشکلات برطرف می‌شود.
وزیر بهداشت از معاونت درمان وزارت بهداشت خواست تا ظرف کمتر از یک ماه آینده، ضوابط راه اندازی مراکز سل تراپی را اعلام کند تا استانداردها در سطح کشور رعایت شود.
هاشمی یادآور شد: در کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی، از ظرفیت تمام بخش‌های علمی و دانشگاه‌های کشور استفاده شود چون دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس و شیراز اقدامات خوب و عمیقی در حوزه‌های سلولی انجام داده اند که باید در کنار جهاد دانشگاهی از آنها استفاده کرد.

خواندن 63 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 خرداد 1397 ساعت 07:09

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.