سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 09:32

با کمک سلول‌های کارتی درمان سرطان روده بزرگ به مطالعات پیش‌بالینی رسید

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: روش های مبتنی بر ایمونوتراپی گزینه های جدیدی برای بیماران و انکولوژیست ها ارائه می دهد که برای برخی از بیماران که درمان های دیگر در آن ها موفقیت آمیز نبوده است اخرین امید به حساب می آید. سرطان روده بزرگ دارای میزان مرگ و میر بالا در مراحل پیشرفته بیماری است که درمان چندان موثری تاکنون برای آن ارائه نشده است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان مرکز سرطان Kimmelسیدنی نشان دادند که نوعی از ایمونوتراپی با کمک سلول های CAR-T، موفق به از بین بردن تومورها و جلوگیری از متاستاز در مدل های موشی سرطان روده بزرگ می شود. کار منتشر شده در مجله Cancer Immunology Research، آخرین مرحله آزمایش پیش از موعد شروع کارآزمایی های بالینی انسان است.
Adam Snook محقق دانشگاه فیلادلفیا و توماس جفرسون می گوید: آنتی ژنی که برای مبارزه با سرطان روده بزرگ توسط سلول های CAR-T مورد هدف قرار گرفته است در سرطان های دیگر مانند مری و پانکراس نیز مشترک است. میزان شیوع این بیماری بسیار بالا است و در موارد پیشرفته بیماری، امکان درمان بسیار کاهش می یابد. حال استفاده از درمان های نوین نظیر سلول های CAR-T می تواند نقش ویژه ای در درمان این بیماری ایفا کند. نتایچ پیش بالینی این روش بسیار شگفت انگیز بوده است و ما امیدواریم نتایج کارآزمایی بالینی آن هم به همین شکل باشد.
در این روش سلول های T بیمار علیه نوعی مارکر که بر روی سلول هدف بیان می شود با کمک مهندسی ژنتیک بهینه سازی شده و علیه آن با اختصاصیت بالاتری به مقابله می پردازند.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌منظور رشد هرچه بیشتر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.

خواندن 51 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.