چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 ساعت 09:42

هشت درصد زنان به سرطان پستان مبتلا می شوند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: یک متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی سرطان گفت: از هر هشت تا 10 زن، یک نفر در طول عمر خود به سرطان سینه مبتلا می شود.
متخصص جراحی عمومی، پزشک متخصصی است که در زمینه جراحی های شکم، قفسه صدری و گردن، تبحر دارد.
دکتر 'جمال جعفری ندوشن' روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا از ازدواج دیر هنگام، دیر بچه دار شدن، رژیم غذایی نامناسب، چاقی و استرس، بعنوان عوامل ابتلا به بیماری های پستان و از جمله سرطان سینه نام برد.
دکتر جعفری، شیوع سرطان سینه در ایران را در مقایسه با کشور های پیشرفته، کمتر دانست اما یادآور شد: با وجود این، سن ابتلا به آن در کشور ما پایین است.
وی، ازدواج زود هنگام، بچه دارشدن، رژیم غذایی مناسب و ورزش را از راههای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان نام برد و از جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی، بعنوان راههای درمان آن یاد کرد.
این متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی سرطان، آمار ابتلا به این بیماری را در استان یزد با لاتر از آمار کشوری ندانست و توده سینه، خون در نوک سینه و درد سینه را از نشانه های ابتلا به سرطان پستان اعلام کرد.
وی گزینه 'ج راحی' را الزامی ترین راه حل درمان سرطان سینه دانست و به شهروندان توصیه کرد: چکاپ (تشخیص زودرس) راجدی بگیرند.
دکتر جعفری با اشاره به اینکه توجه به چکاپ در یزد، بسیار ضعیف است افزود: تشخیص زود هنگام سرطان، موجب راحتی درمان آن خواهد بود.
وی در ادامه با بیان اینکه در حالت عادی، هیچ رابطه ای میان تیروئید و سرطان سینه نیست ولی در بعضی خانواده ها همزمانی در آن دیده شده، تصریح کرد: کمبود ید، سابقه خانوادگی و بیماریهای خودایمنی از عوامل ابتلا به بیماری های تیروئید است.
این متخصص جراحی عمومی اضافه کرد: با توجه به تعداد بالای 'توریسم سلامت' در یزد، آمار مشکلات تیروئید در این استان بالاست.
وی با تاکید بر اینکه به صورت خالص هم شیوع این بیماری در استان یزد نسبت به سایر استانها در رتبه های بالاست به نقش وراثت در این زمینه اشاره کرد و افزود: نقش وراثت بر اساس نوع بیماری، متفاوت است ولی در تیروییدیت و سرطان، درصد آن بالاتر است.

خواندن 98 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.