چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 12:37

راه اندازی سامانه سیمای سرطان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران:  معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه ۳هزار میلیارد تومان در حوزه سرطان توسط دولت هزینه می شود گفت: باوجود طرح تحول سلامت هزینه ها بالا است.
 قاسم جان بابایی در نخستین سمپوزیوم بین المللی سرطان در کیش بیان داشت:سرطان دومین علت مرگ و میر در بین بیماریهای غیرواگیردار بعد از قلب و عروق است. پر هزینه بودن درمان این بیماری موجب شده تا شایع ترین علت مرگ در برخی از استانهای کشور باشد. افزایش سن و سبک نامناسب زندگی علت های شیوع سرطان است.
وی عنوان کرد: طبق نمودار بهداشت جهانی در سال ۲۰۳۰ آمار شیوع سرطان در جهان ۲۴ میلیون نفر خواهد بود هم اکنون آمار سرطان ۱۴ میلیون نفر است. علیرغم پیشرفت های پزشکی که شیوع و مرگ و میر این بیماری را کاهش داده است، اما در کشورهای رو به پیشرفت علیرغم شیوع بالا، مرگ و میر بالایی هم دارد و ایران جزو کشورهای رو به پیشرفت به حساب می آید. مرگ و میر سرطان همچنان یکی از عوامل نگران کننده در ایران است.
وی با بیان اینکه یکی از شایع ترین مرگ زودرس در سنین زیر ۷۴ سال سرطان است، خاطرنشان کرد: سرطان معده و پروستات در بین مردان و سرطان پستان و معده در زنان  شایع است. در حال حاضر بالای ۱۰۰ هزار نفر مبتلا به سرطان هستند و تا سال ۲۰۳۰ این آمار به ۱۵۵ هزار نفر خواهد رسید.
خان بابایی عنوان کرد: امید به زندگی در ایران بالای ۷۴ سال و در برخی از استانها در میان زنان به ۸۵ سال رسیده است. به طور متوسط هر ایرانی ۱۰۰۰ کالری بیشتر از نیاز روزانه مصرف می کند. ۴۰ درصد مردم کشور فعالیت بدنی ندارند و ۶۰ درصد جمعیت وزن بالا دارند.
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه هزینه سلامت در کشور بالا است، خاطرنشان کرد: سالانه ۳هزار میلیارد تومان در حوزه سرطان هزینه می شود که این هزینه بالا نیست اما در جاهایی هزینه می شود که اثربخشی خوبی ندارد. درمان های اولیه و تشخیص زودرس یکی از راهکارهای کاهش هزینه های درمان سرطان است.
وی افزود: علیرغم داشتن فرهیختگان و متخصصان ماهر در حوزه درمان سرطان اما آمار شیوع و مرگ و میر این بیماری در کشور نگران کننده است و باید اقدامات و تحقیقات مناسب تری در این حوزه انجام شود.
جان بابایی تصریح کرد: دسترسی ناعادلانه مردم ایران به خدمات درمان سرطان یکی از علل شیوع و مرگ و میر است. تشخیص، شیمی درمانی و جراحی در یک جا متمرکز نیست و بیمار برای هر مرحله باید در یک جا انجام شود. در برخی از استانها جراحی تومور نداریم. موثرترین حوزه درمان پرورش نیروی انسانی در بخش جراحی تومور و سرطان است.
وی افزود: سرطان معده یکی از شایع ترین علت مرگ و میر در کشور است که باید در حوزه تشخیص و درمان تدابیر ویژه ای اندیشیده شود تا از شیوع مرگ و میر این بیماری جلوگیری شود. تنها مشکل جراح نداریم به افراد از زمان تشخیص تا زمان جراحی نیاز داریم خدمات حمایتی از بیماران ضعیف است و باید تقویت شود.
معاون درمان وزیر بهداشت و درمان بیان داشت: یکی از نواقص در ثبت سرطان است که در این بخش سامانه ثبت سیمای سرطان تا پایان بهار سال ۹۷ راه اندازی می شود و در اختیار تمامی استانها قرار خواهد گرفت. در این نرم افزار از زمان اعلام بیماری سرطان در سامانه ثبت خواهد شد و کد رهگیری به بیمار اختصاص خواهد یافت و تمامی مراحل درمان بیمار در این سامانه ثبت خواهد شد. در این سامانه مراکز درمان بیمار هم ثبت خواهد شد.
به گفته وی، استانداردهای درمان یکی از مشکلات حوزه درمان است، تمامی درمانهایی که وارد کشور می شود باید استانداردسازی شود و مشخص شود در کجا و به چه شکلی اجرا شود.
جان بابایی خاطرنشان کرد: دستگاه رادیوتراپی از معظلات حوزه بهداشت و درمان است. استانهایی داریم که هنوز دستگاه رادیوتراپی ندارند و در برخی از استانها این دستگاه فرسوده و قابل استفاده نیست. توسعه دستگاه رادیو تراپی یکی از اولویت های وزارت بهداشت است.
وی عنوان کرد: مدیریت درمان سرطان است که وزارت بهداشت به دنبال اجرایی کردن این حوزه است که تجهیزات و نیروی انسانی را در کشور به طور عادلانه تقسیم کند که بر اساس شیوع و آمار مرگ و میر سرطان در کشور این طرح اجرایی خواهد شد.
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مهمترین کارهایی که در وزارت بهداشت آغاز شده است ساماندهی بیماران، درمان و تجویز داروها است.
وی گفت: دستورالعمل شیمی درمانی و تجویز دارو به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است و با دستورالعمل ابلاغی شیمی درمانی باید در بیمارستان های دولتی انجام شود و اگر در بیمارستانهای خصوصی شیمی درمانی انجام می شود باید طبق ابلاغ جدید باشد.
به گفته جان بابایی، مشکلات درمان راهنمای تجویز دارو در حوزه سرطان است. هنوز استانداردی برای تجویز درمان سرطان در کشور وجود ندارد. ۱۴ دارو راهنمای تجویز آنها نوشته شده است و تا سه روز آینده ابلاغ می شود. برای تمام داروهای بیولوژیک درمان سرطان راهنمای تجویز نوشته شده است. سال گذشته برای تهیه ۱۰ قلم دارو ۱۰ هزار میلیارد تومان برای واردات این داروها هزینه شده است اما با تدوین دستورالعمل تجویز دارو دیگر شاهد تجویز غیراصولی داروها نخواهیم بود.
وی تصریح کرد: متاسفانه طب تسکینی و حمایتی در کشور توسعه پیدا نکرد و مرگ و میر در کشور افزایش یافت. ۵۰ درصد سرطان ها قابل علاج هستند و چون در زمان مناسب طب تسکینی و حمایتی صورت نگرفته منجر به مرگ می شود. دستورالعمل طب تسکینی آماده اس و سال آینده ابلاغ می شود. ارزش طب تسکینی کمتر از درمان نیست و از روز اول تشخیص بیماری باید اجرا شود.
معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد: طب تسکینی و حمایتی سرطان جزو بیمه ها خواهد بود و دولت به دنبال بیمه قرار دادن طب تسکینی و حمایتی سرطان در زمره خدمات بیمه ای است.

خواندن 358 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.