سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 13:47

شايع ترين عوارض پرتو درماني و جراحي سرطان پستان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: امروزه سرطان سينه، يکي از شايع ترين انواع سرطان هايي است که در خانم ها بروز مي کند و آمار مبتلايان به آن هر ساله بيشتر مي شود. از جمله شايع ترين روش هاي درماني که براي سرطان پستان به کار مي رود، روش جراحي و روش پرتودرماني (اشعه درماني يا راديوتراپي) مي باشد. اگر چه استفاده از اين دو روش کمک زيادي به درمان و يا توقف اين نوع سرطان در بسياري از خانم ها مي کند، ولي نمي توان از عوارض آنها هم چشم پوشي کرد. اگر چه اين عوارض در همه بيماران به يک شکل بروز نمي کند و از فردي به فرد ديگر متغير است.
پزشکان موظف هستند که عوارض اين روش ها را براي بيماران خود بازگو کنند تا بيماران عزيز با آگاهي کامل به سراغ اين روش ها بروند و سطح انتظارات خود را از روش هاي درماني نام برده معقول سازند. شايع ترين عوارض روش هاي پرتو درماني و جراحي که براي درمان سرطان سينه به کار مي روند، شامل موارد زير مي باشد :
1- ورم بازوها
بسياري از خانم هايي که تحت عمل جراحي سرطان سينه قرار مي گيرند، معمولا از درد و ورم در ناحيه بازوهاي خود (بافت لنفاوي زير بغل) که در مجاورت و نزديکي بافت سينه ها قرار دارند، شکايت مي کنند. افزايش حرکت بازوها بعد از عمل جراحي و البته با صلاحديد پزشک، کمک بسياري به تسکين درد در اين ناحيه خواهد کرد. ماساژ دادن اين قسمت هم مي تواند بسيار کمک کننده و آرام بخش باشد.
2- ورم و درد در ناحيه سينه
پس از پرتو درماني، ناحيه سينه به لمس حساس مي شود و با کوچک ترين اشاره اي درد مي گيرد. بروز ورم هم در اين ناحيه امري اجتناب ناپذير است. هنگامي که دوره پرتودرماني پايان مي يابد، اين علايم هم در فرد رو به کاهش مي گذارد. خانم هايي که براي درمان سرطان سينه هم تحت پرتو درماني و هم عمل جراحي قرار مي گيرند، نسبت به خانم هايي فقط جراحي مي کنند، بيشتر دچار درد سينه مي شوند. معمولا براي کاهش درد در ناحيه قفسه سينه، پزشک متخصص داروهايي را تجويز مي کند که بيمار با مصرف آنها درد کمتري را احساس خواهد کرد.
3- اضطراب و افسردگي
بروز احساساتي مانند اضطراب و افسردگي پس از عمل جراحي و پرتو درماني سرطان سينه بسيار طبيعي است و حتي ممکن است اين حس تا يک سال پس از آن هم ادامه داشته باشد. شايد احساس اضطراب و افسردگي به اين دليل باشد که پزشکان احتمال بازگشت تومورهاي سرطاني به بافت سينه را تا مدت ها پس از روش هاي درماني مي دهند و اين دسته از بيماران در حالتي از ترس و اميد قرار مي گيرند و نمي توانند به بهبودي کامل خود، حتي مدت ها پس از درمان مطمئن باشند.
بنابراين به اين دسته از بيماران اکيدا توصيه مي شود که اطلاعات کاملي را از پزشک خود کسب کنند و يا با خواندن مطالب علمي در مجلات و سايت هاي معتبر به افزايش آگاهي هاي خود در اين زمينه کمک کنند. همچنين اطلاعاتي را درباره افزايش احتمالي سطح سلامتي بدن و کاهش احتمال بازگشت سرطان کسب کنند. اگر اضطراب و افسردگي بيمار درمان نشود و بدتر شود، ممکن است پزشک اقدام به تجويز دارو براي غلبه بر اين مشکلات کند.
4- خستگي
بيماران معمولا پس از انجام پرتودرماني بسيار احساس خستگي مي کنند. اگرچه احتمالاتي براي اين خستگي ذکر شده است (مثل از بين رفتن بسياري از سلول هاي سالم به همراه سلول هاي سرطاني)، اما علت قطعي آن هنوز مشخص نشده است.
جراحي سرطان سينه,سرطان سينه, پرتودرماني براي درمان سرطان سينه پس از پرتودرماني در سرطان سينه ممکن است که مشکلات قلبي براي بيماران ايجاد شود.
5- آسيب عصبي
يکي از عوارض احتمالي پرتو درماني و جراحي در سرطان سينه، بروز آسيب هاي عصبي در اين ناحيه مي باشد. ممکن است طي جراحي و پرتو درماني، بازوهاي فرد و يا قسمت هاي زير بغل بيمار در اثر آسيب هاي عصبي، بي حس و کرخت شود و فرد مبتلا نتواند به راحتي آن قسمت ها را حرکت دهد. خوشبختانه اين عارضه با پيشرفت تجهيزات پزشکي و علم متخصصين مربوطه، روز به روز کمتر مي شود. لازم به ذکر است که تخصص و مهارت پزشک متخصص هم نقش مهمي را در اين حيطه ايفا مي کند. بنابراين به بيماران توصيه مي شود که در انتخاب پزشک متخصص خود دقت لازم را داشته باشند و فردي متخصص و با تجربه را انتخاب کنند تا در طي روند درمان دچار مشکل نشوند.
6- مشکلات قلبي
پس از پرتودرماني ممکن است که مشکلات قلبي براي بيماران ايجاد شود. ضربان قلب آنها نامنظم شود و يا حتي ممکن است برخي افراد دچار حملات قلبي شوند. بنابراين اگر بيماران دچار اين دسته از مشکلات شدند، حتما بايد پزشک خود را مطلع کنند تا تمهيدات لازم براي غلبه بر آن انجام گيرد.
7- واکنش هاي پوستي
گاهي اوقات پس از پرتودرماني، واکنش هاي پوستي در بيماران به صورت آفتاب سوختگي بروز پيدا مي کند. علايمي چون خارش و سوزش هاي پوستي نيز در بيماران شايع مي باشد.
8- ناراحتي هاي تنفسي
بروز تنگي نفس و سرفه هاي خشک از جمله مشکلات خفيف تنفسي در اين بيماران مي باشد. مشکلاتي از جمله آمبولي ريوي (بروز لخته خون در ريه ها) از جمله مشکلات جدي تنفسي مي باشد که علايمي مانند تورم، قرمزي و احساس گرم شدن در پاها را ايجاد مي کند.
نکته
بيماراني که تحت پرتو درماني قرار مي گيرند بايد توجه داشته باشند که رعايت رژيم غذايي و انجام ورزش، البته با نظر پزشک به پيشرفت روند بهبودي آنها کمک مي کند. عدم مصرف سيگار و الکل نيز از جمله کارهايي است که براي کند شدن روند بيماري توصيه مي شود.
منبع : tebyan.net

خواندن 138 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.