چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 08:17

برخي درمان‌هاي سرطان، به قلب آسيب مي‌زند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: محققان اعلام کردند، برخي درمان هاي کنوني سرطان سينه ممکن است به قلب آسيب مي زند.

به گزارش پايگاه خبري يورک الرت در اينترنت، محققان علوم پزشکي در انجمن قلب آمريکا اعلام کردند برخي درمان هاي کنوني سرطان سينه ممکن است خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي را افزايش دهد.
بر اساس تحقيقات متخصصان که نتايج آن در شماره اخير نشريه گردش خون Circulation منتشر شد مبتلايان به سرطان سينه به خصوص زنان بالاتر از 65 سال بيشتر از ديگران در خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي قرار دارند.
دکتر لاگزمي مهتا و همکارانش مي گويند بايد به بيماران مبتلا به سرطان سينه درباره اين خطر هشدار لازم داده شود زيرا برخي روش هاي کنوني درمان سرطان سينه، خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهد.
محققان مي گويند برخي درمان هاي سرطان سينه از جمله درمان هايي که HER-2 را هدف مي گيرند ممکن است به ضعف عضله قلب منجر شوند که به اين حالت، نارسايي قلبي مي گويند. HER-2 يکي از انواع خاص سرطان سينه است.
در برخي موارد، کاهش قدرت و توان قلبي، موقتي است ولي گاهي اين مشکل، درازمدت مي شود و به نارسايي قلبي منجر خواهد شد. در اينگونه موارد بايد آهنگ درمان کند و به بيمار درباره خطرات احتمالي هشدار داده شود.
از جمله داروهايي که ممکن است به قلب آسيب زند دوکسوروبيسين Doxorubicin است که در شيمي درماني سرطان سينه مورد استفاده قرار مي گيرد.
سلول‌هاي سرطاني از سازوکارهاي عادي تقسيم و رشد سلول‌ها جدا مي‌افتند. علت دقيق اين پديده نامشخص است ولي احتمال دارد عوامل ژنتيکي يا عوامل بيروني هم‌چون ويروس و مواد سرطانزا موثر باشد. در يک جاندار سالم، هميشه بين ميزان تقسيم سلول، مرگ طبيعي سلولي و تمايز، يک تعادل وجود دارد. سرطان شامل همه انواع تومورهاي بدخيم مي‌شود که در پزشکي آنها را بيشتر با نام نئوپلاسم مي‌شناسند.
احتمال بروز سرطان در سنين مختلف وجود دارد ولي احتمال بروز سرطان با افزايش سن زياد مي‌شود سرطان باعث سيزده درصد مرگ‌ها است بر طبق گزارش انجمن بهداشت آمريکا شش ميليون و هفتصد هزار نفر بر اثر سرطان و در سال دو هزار و هفت مرده‌اند سرطان تنها ويژه انسان نيست و همه جانوران و گياهان پرسلولي نيز ممکن است به سرطان مبتلا شوند.

خواندن 27 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.