چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 08:11

روش جديد تشخيص سرطان روده بزرگ در دانشگاه تبريز مورد بررسي قرار گرفت

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: در قالب رساله دکتري مجموعه اي از 380 ميکرو ريبونوکلئيک اسيدها (ميکرو‌RNAها) و نيز مجموعه اي از پروتئين ها در وزيکول هاي خارج سلولي افراد سالم و افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ جهت کاربرد هاي تشخيصي در سرطان با روش هاي زيستي و ملکولي نوين در دانشگاه تبريز مورد بررسي قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار ما در تبريز، نسيبه کريمي، پژوهشگردانشگاه تبريز با بيان اينکه در اين مطالعه براي اولين بار در جهان با توسعه روشي نوين، 1187 پروتئين وزيکولي در ساختار هاي وزيکول هاي موجود در خون افراد سالم شناسايي شد که با جداسازي از طريق اين روش جديد، اميدها براي تشخيص سرطان در مراحل اوليه افزايش يافته است.
اين محقق افزود: تحقيقات در سال هاي اخير نشان داده است که انواع سلول ها به خصوص سلول هاي سرطاني ساختارهاي وزيکولي که حاوي مولکولهاي زيستي مهم مثل ميکرو ريبونوکلئيک اسيدها (ميکرو‌RNAها) و پروتئين هستند را به درون خون ترشح مي نمايند که جداسازي اين ساختارهاي وزيکولي کاربرهاي باليني متنوعي در درمن و تشخيص سرطان دارد.
دانش آموخته رشته ژنتيک مولکولي دانشگاه تبريز اضافه کرد: با اين روش در صدد هستيم غربالگري سريع، حساس و ارزان ارايه نمايم که بتوان در حوزه‌هاي باليني از آنها استفاده کرد اما جداسازي وزيکول‌هاي خارج سلولي از مايعات زيستي مثل خون علي رغم نمونه گيري آسان خون، جهت کاربردهاي باليني و تحقيقي هنوز به‌عنوان يک مشکل عمده در سطح جهان مطرح است، عمده دليل اين محدوديت ترکيب فيزيکي و بيوشيميايي پيچيده اين قبيل مايعات زيستي است. اين مشکل براي نمونه‌هايي چون سرم و پلاسما شاخص‌تر است به‌گونه‌اي که جداسازي وزيکول‌هاي خالص از نمونه‌هاي اشاره‌شده بسيار سخت است.
به گفته وي مطالعه حاضر نشان داد که روشي دومرحله‌اي بر پايه فاکتورهايي مثل اندازه و چگالي با بهره گيري از روش هاي نوين به‌طور مؤثري سبب جداسازي وزيکول‌هاي پلاسما و سرم مي‌گردد. با استفاده از اين ‌روش جداسازي جديد در سطح جهان، وزيکول‌هاي خارج سلولي پلاسما را مي‌توان با روشهاي زيستي مثل وسترن بلات و ميکروسکوپ الکتروني شناسايي نمود. به عبارت ديگر به دليل اينکه اکثريت ذرات موجود در پلاسما، وزيکول‌ها نيستند استفاده از اين روش قدرتمند جهت جداسازي وزيکول‌هاي خون باهدف شناسايي نشانگر هاي زيستي غير تهاجمي در بيماريها به خصوص سرطان توصيه مي‌شود.
کريمي گفت: امروزه عليرغم پيشرفت‌هاي اخير در زمينه تشخيص و درمان سرطان روده بزرگ، متأسفانه به دليل متاستاز بيماران بقا ندارند. شيوع و مرگ‌ومير در اثر سرطان کولورکتال در دهه‌هاي اخير در آسيا و ايران افزايش‌يافته است.
وي افزود: سرطان روده بزرگ دومين سرطان شايع در زنان و سومين در مردان با نرخ ابتلاي ساليانه 4/1 ميليون نفر و نرخ مرگ‌ومير ساليانه 639000 نفر است و درصورت تشخيص در مراحل اوليه و برداشتن آسيب اوليه مي‌تواند در کاهش مرگ‌ومير در اثر سرطان روده بزرگ مؤثر بوده و منجر به مديريت بيماري در جامعه مي شود.
پژوهشگر دانشگاه تبريز خاطر نشان کرد: در حال حاضر تشخيص با روش‌هايي از جمله کولونوسکوپي انجام مي شود که بدليل محدوديت‌هايي چون ماهيت تهاجمي، عدم حساسيت و ويژگي کافي، پرهزينه و عدم پذيرش توسط بيمار اثر بخشي کمتري دارند. در اين راستا براي اولين بار مجموعه 380 ميکرو ريبونوکلئيک اسيدها (ميکرو‌RNAها) در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ مورد بررسي قرار گرفت که در مجموع 10 نشانگر زيستي غيرتهاجمي، پايدار و جديد جهت کاربردهاي تشخيصي با استفاده از نمونه خون در سرطان کولورکتال معرفي شد.
وي يادآور شد: پروژه حاضر در صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوارن رياست جمهوري به عنوان طرح تحقيقاتي در حوزه پزشکي پذيرفته شده بود و دريک دوره يکساله نيز در دانشگاه گوتنبرگ سوئد روي اين پروه تحقيق انجام و شده که آن دانشگاه براي دوره پست دکترا نيز براي نسيبه کريمي بورس اعطا نموده است تاکنون 5 مقاله ISI شامل دو مقاله Q1، يک مقاله Q2 و دو مقاله Q3 از اين پروژه استخراج شده است.
همين گزارش حاکي است: دکتر محمد علي حسين پور فيضي و دکتر رضا صفر عليزاده از دانشگاه تبريز راهنمايي و دکتر شهرام تيموريان از دانشگاه علوم پزشکي ايران و دکتر بهروز شکوهي از دانشگاه علوم پزشکي تبريز مشاوره اين رساله را بر عهده داشتند.
دکتر محمدرضا پورمحمدي رئيس دانشگاه تبريز نيز در ديدار با اين تيم تحقيقاتي از دستاوردهاي آنان قدرداني نمود.

خواندن 65 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.