دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 09:20

سرطان‌های معده، پروستات و پستان 3 سرطان شایع خراسان رضوی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن گفت: سه سرطان معده، پروستات و پستان شایع‌ترین سرطان‌ها در خراسان هستند.
مهدیه سرگلزایی  در نشست خبری که در انجمن پیشگیری سرطان نسترن برگزار شد، اظهار‌ داشت: از اول تا هفتم بهمن ماه به عنوان هفته ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده که شعار امسال هفته سرطان "اصلاح باورها راه مبارزه با سرطان" است.
وی ادامه داد: با توجه به شعار امسال و لزوم تغییر باورهای عموم مردم نسبت به بیماری سرطان، این انجمن در گام نخست، آموزش‌ سبک زندگی سالم را در مدارس و برای دانش‌آموزان دارد.
مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن افزود: در این راستا، برنامه‌های حوزه دپارتمان و آموزش انجمن پیشگیری از سرطان نسترن در هفته ملی مبارزه با سرطان در دو بخش دانش‌آموزان و معلمان بهداشت مدارس برگزار می‌شود تا شاهد ارتقای سواد سلامت در این دو گروه باشیم.
سرگلزایی بیان‌ کرد: بخش دانش‌آموزی این برنامه‌ها در مدارس دخترانه متوسطه دوره دوم نواحی 7 گانه مشهد و منطقه تبادکان برگزار می‌شود، همچنین با همکاری آموزش و پرورش در هر روز در یک مدرسه یک برنامه آموزشی در 4 محور تغذیه، فعالیت بدنی، روانشناسی با اولویت مدیریت استرس و مفاهیم پیشگیری از سرطان ارائه می‌شود.
وی‌ گفت: اساتیدی که در این هفته در مدارس تدریس می‌کنند و آموزش‌های لازم را به دانش‌آموزان می‌دهند، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های فردوسی و علوم پزشکی مشهد هستند و زمان کلاس‌ها هم 90 دقیقه بوده که شامل 45 دقیقه آموزش و 45 دقیقه پرسش و پاسخ می‌شود.
مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن با بیان اینکه در بخش دوم که ویژه معلمان بهداشت مدارس بوده برنامه‌های ویژه‌‌تری اجرا می‌شود، تصریح‌کرد: معتقدیم که این گروه به عنوان رابطان حوزه سلامت مدارس هستند و در این برنامه نیز 50 مربی بهداشت مدرسه در یکی از مدارس ناحیه 5 مشهد حاضر می‌شوند، با آخرین دانش‌های حوزه سلامت در مباحث مختلف از جمله بحث پیشگیری از سرطان و بهبود سبک زندگی آشنا می‌شوند و در کنار این آموزش‌های حضوری، آموزش‌های غیرحضوری را هم در قالب پوستر، نشریه، کتاب، CD و DVD سلامت داریم.
سرگلزایی با اشاره به اینکه در این هفته نمایشگاه‌هایی در مدارس برپا می‌شود، تأکید‌ کرد: در غرفه‌های این نمایشگاه‌ها به مباحث مختلف سلامت در حوزه‌های مختلف از جمله پیشگیری از سرطان پرداخته می‌شود و پیام نسترن را هم در قالب توزیع هزار جلد نشریه پیام نسترن و هزار بروشور پیشگیری از سرطان پستان و باورهای غلط در کلینیک‌ها داریم تا افراد مختلفی که مراجعاتی در حوزه درمان به این کلینیک‌ها دارند، در فاصله رسیدن نوبت خود و حاضر شدن در اتاق پزشک به مطالعه پرداخته و سطح آگاهی خود را بالا ببرند.
وی با تأکید بر اینکه انتشار نشریه‌های حوزه سلامت کمک شایانی در راستای ارتباط موثر و مداوم مردم با پزشکان دارد، گفت: به دلیل حجم بالای کاری پزشک امکان ملاقات‌های حضوری و دیدارهای چهره‌ به‌چهره کمتر وجود دارد و بدین شکل می‌توان انتقال اطلاعات نوین، کنار گذاشتن باورهای غلط و تقویت باورهای درست را در مباحثی همچون تغذیه سالم، روانشناسی، فعالیت بدنی و دیگر راه‌های پیشگیری از سرطان شاهد بود.
مدیر آموزشی انجمن پیشگیری از سرطان نسترن با بیان اینکه عمده مخاطبان ما در حوزه سبک زندگی سالم و پبشگیری از سرطان رده‌های سنی 20 تا 65 سال هستند، اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین نکات در بحث سرطان تشخیص زودهنگام و به‌موقع سرطان و غربالگری بوده است و سه سرطان معده، پروستات و پستان شایع‌ترین سرطان‌ها در خراسان هستند، معتقدیم آگاهی افراد در زمانی تأثیرگذار خواهد بود که مورد مشکوکی را در بدن خود مشاهده می‌کنند و درراستای پیشگیری به‌موقع بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و از تحمیل آسیب‌های جدی‌تر به بدن خود جلوگیری می‌کنند.
سرگلزایی ادامه داد: در انجمن پیشگیری از سرطان نسترن محور کاری خود را روی حفظ سلامت و اقدامات پیشگیرانه قرار داده‌ایم، زیرا همه ما معتقدیم که پیشگیری بهتر از درمان است و باید در عمل اقدامات مؤثر و پیشگیرانه را صورت داد و عمده برنامه‌های هفته سرطان هم بیشتر در حوزه پیشگیری بوده تا درمان و نوع فعالیتمان هم پیشگیری در مرحله صفر و حتی قبل از مرحله نخست و اولیه بوده، دیدگاهمان این بوده که فرد مبتلا به سرطان نشود و کیفیت زندگی افراد ارتقا پیدا کند.
وی از برگزاری برنامه‌های ویژه این مجموعه در حوزه ارتقای سواد سلامت در زمینه پیشگیری از سرطان خبر داد و اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های مهم انجمن، افزایش سواد سلامت آحاد جامعه است و این برنامه همزمان با ایام هفته سلامت که از اول تا هفتم اردیهشت ماه در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود.

خواندن 48 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.