سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 09:31

اصول پیشگیری از سرطان‌های شغلی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: مهم‌ترین و موثرترین روش پیشگیری از سرطان‌های شغلی آزمایش سرطان‌زایی مواد شیمیایی قبل از عرضه به بازار است.
به گزارش جام جم، حذف مواجهه با مواد سرطان‌زا و به حداقل رساندن مواجهه که به روش‌های مختلف از قبیل ایزوله کردن ماده یا فرآیند، به حداقل رساندن تعداد افراد در معرض و به حداقل رساندن زمان مواجهه صورت می‌گیرد.
آموزش فرد برای حفاظت از خود و آشنا کردن او با روش‌های درست کار و خطرات احتمالی موجود پایش محیط کار که میزان مواد سرطان‌زای موجود در محل را نشان می‌دهد.
غربالگری افراد با ریسک بالا باید مورد توجه جذب قرار بگیرد. برخی عوامل شغلی نظیر سیگار، خطر ابتلا به سرطان شغلی را افزایش می‌دهند. اثر تشدیدی سیگار به سرطان ریوی ناشی از آزبست و مواد رادیواکتیو نیز ثابت شده است. به دنبال قطع مصرف دخانیات، خطر نسبی ایجاد سرطان ریه به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، اگرچه هیچ گاه این خطر به حد افراد غیرسیگاری نمی‌رسد. بنابراین باید این افراد از کار با مواد سرطان‌زا منع شوند.
گاهی توصیه به غربالگری ژنتیک می‌شود. البته در صورتی که مواجهه با مواد سرطان زا به حداقل برسد نیازی به غربالگری ژنتیک نیست. با این حال برای شناسایی افراد مستعد از نظر ژنتیک روش‌هایی وجود دارد.

خواندن 49 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.