چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 10 آبان 1395 ساعت 06:32

از ایمونوتراپی بیشتر بدانیم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ایمونوتراپی یک روش درمانی امیدوارکننده در درمان انواعی از سرطان‌هاست. به این روش درمانی، درمان بیولوژیک، بیوتراپی یا درمان تنظیم‌کنندة پاسخ بیولوژیک نیز می‌‌‌گویند. در این روش از قسمت‌های مختلف سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان یا کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان‌‌‌ها استفاده می‌‌‌شود. ایمونوتراپی به روش‌‌‌های مختلفی در درمان سرطان استفاده می‌‌‌شود. به‌عنوان مثال این درمان‌ها ممکن است رشد سلول‌هاي سرطانی را کند و یا متوقف کنند یا ممکن است روی سلامت سلول‌ها خصوصاً سلول‌هاي ایمنی که سرطان را کنترل می‌‌‌کنند تأثیر بگذارند همچنین این روش می‌‌‌تواند به جایگزینی یا ترمیم سلول‌هاي طبیعی آسیب‌دیده ناشی از درمان سرطان کمک کنند.
درحال حاضر روش‌‌‌های مختلف ایمونوتراپی استفاده می‌‌‌شود. شما ممکن است با اصطلاحاتی مانند: اینترفرون‌‌‌ها، اینترلوکین‌‌‌ها، سیتوکین‌‌‌ها، آنتی‌‌‌بادی تک‌دودمانی و یا فاکتور نکروز تومور آشنایی داشته باشید. اگر تحت ایمونوتراپی قرار گرفته‌‌‌اید در رابطه با آن از پزشک خود سؤال کنید. گاهی از روش‌‌‌های مختلف فوق به‌طور همزمان در یک بیمار استفاده می‌‌‌شود. همچنین این روش می‌‌‌تواند همراه با درمان‌هايی مثل شیمی‌درمانی و یا اشعه درمانی استفاده شود. از بعضی از انواع ایمونوتراپی سال‌هاست که استفاده می‌‌‌شود درحالی‌که برخی از آنها روش‌‌‌های جدیدی هستند. اگر از ایمونوتراپی برای شما استفاده نمی‌‌‌شود ممکن است از پزشک یا تیم درمانیتان بخواهید که انواعی از این روش‌‌‌ها را در شما به‌کار ببرند. امروزه بررسی‌‌‌های بسیاری در زمینة چگونگی کارکرد این روش و بی‌‌‌خطر بودن آن انجام می‌‌‌گیرد. در مورد تحقیقات بالینی مرتبط با ایمونوتراپی از پزشک یا تیم درمانی سؤال کنید.
مراقبین چه کار می‌‌‌توانند بکنند.
• دریابید که در ساعات مختلف روز چگونه با پزشک تماس بگیرید.
• مراقب سرگیجه یا گیجی در بیمار باشید.
• لیستی از سؤالات برای مطرح کردن با پزشک یا گروه درمانی تهیه کنید این مسئله ممکن است به رفع مشکلاتی که از یاد بیمار رفته است کمک کند.
• اگر بیمار احساس خستگی می‌‌‌کند یا تهوع و استفراغ دارد بخش مربوطه در این مقاله را مطالعه کنید.
در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید.
• بروز تب (درجه حرارت 38 درجه یا بیش‌تر که از طریق دهان به‌دست آمده باشد.)
• بروز تهوع و استفراغ شدید
• سرگیجه یا اختلال در تنفس
بروز گیجی یا منگی

 

خواندن 1177 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 10 آبان 1395 ساعت 06:32
Super User

آخرین‌ها از Super User

موارد مرتبط