چهارشنبه, 15 آذر 1396 ساعت 08:23

نشانه‌های شایع ترین سرطان محدوده سر و گردن

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: عضوانجمن رادیوتراپی و انکولوژی اروپا و ایران در آستانه برگزاری دومین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران در ارتباط با سرطان حنجره گفت: سرطان‌های حنجره جزء بدخیمی‌های سر و گردن طبقه‌بندی می‌شود و به دلیل شباهت مخاط آن به حفره دهانی، زبان، حلق و مری معمولا ریسک فاکتورهای مشابه با آنها دارد.

به گزارش روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، سبحانی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی درمورد ایجاد این سرطان مطرح است، گفت: مهم‌ترین آن مصرف دخانیات بوده و تا 95 درصد موارد سرطان حنجره مربوط به این عوامل است. وی تصریح کرد: در مورد دخالت عوامل شغلی و تغذیه‌ای هم فرضیاتی مطرح است که اهم آنها، تماس با گرد و خاک، پنبه نسوز، موادشیمیایی، فلزات سنگین و کار در صنایع چرم‌سازی و نساجی است.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی گفت: کمبود ویتامین‌های A و C هم به‌عنوان عوامل مساعدکننده نام برده می‌شود ولی تاثیرات مصرف سیگار به‌عنوان ریسک فاکتورهای اصلی در ایجاد سرطان حنجره به قدری بارز است که پزشکان، عوامل دیگر را نادیده می‌گیرند.

سبحانی با تاکید بر اینکه استعمال سیگار در ایجاد سرطان نقش موثری دارد، عنوان کرد: بنابراین شیوع این سرطان در مردان کشور ما چندین برابر زنان بوده و عملا این سرطان به‌عنوان بیماری مردها شناخته می‌شود.عضو انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران با بیان اینکه ایجاد صدا‌های بلند و فریاد زدن می‌تواند در آسیب حنجره و بیماری‌های غیر بدخیم حنجره دخیل باشد گفت: علایم بیماری می‌تواند با خشونت و تغییر مداوم و محسوس در تن صدایشان یا درد، توده و ورم در ناحیه سرو گردن تظاهر یابد به خصوص اگر مداوم و پایدار بوده و عوامل عفونی مثل عفونت‌های ویروسی یا سرماخوردگی مطرح نباشد.

وی اضافه کرد: اطلاع از علایم اولیه بالینی و هشداردهنده سرطان حنجره از بابت مراجعه سریع به پزشک و تشخیص زودرس و کسب نتایج درمانی بهتر، بسیار اهمیت دارد، زیرا که این سرطان در گروه سرطان‌هایی بوده که به درمان پاسخ خوبی می‌دهد و احتمال زیادی برای بهبودی قطعی وجود دارد.

سبحانی بیان کرد: در صورت نیاز به جراحی، روش‌هایی به‌وجود آمده که فقط تومور برداشته شود و ساختمان حنجره بیمار با کمترین دستکاری، برای بیمار باقی گذاشته شود و نیز تکنیک‌های رادیوتراپی و شیمی‌درمانی دچار تغییراتی شده‌اند که بعدها، بیمار با کمترین عوارض ناشی درمان روبه‌رو باشد.دومین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران 22 لغایت 24 آذر در هتل المپیک برگزار می‌شود.

خواندن 108 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.