سه شنبه, 14 آذر 1396 ساعت 14:36

پزشکی فرد محور امیدی تازه برای درمان سرطان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا گفت: یکی از نخستین کاربردهای پزشکی فرد محور بکارگیری آن در حوزه پیشگیری و درمان سرطان ها بوده و با ظهور این شیوه درمانی امیدهای تازه در درمان بسیاری از سرطان ها ایجاد شده است.
پزشکی فرد محور به مجموعه ای از فعالیت ها و رویکردهای پزشکی، تشخیصی و درمانی اطلاق می شود که بر اساس آن ها بیماران براساس ویژگی شخصی خود طبقه بندی شده و اقدامات درمانی برایشان انجام می گیرد.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی (ابن سینا)، دکتر سعید رضا غفاری افزود: با عرضه و ظهور درمان های مبتنی بر خصوصیات شخصی که براساس ویژگی های ژنتیکی و شخصی افراد و مسیرهای مختل و عامل بیماری طراحی می شوند امید تازه ای در درمان بسیاری از سرطان ها ایجاد شده و تاثیر درمان های فرد محور حتی در سرطان های پیشرفته و بسیار تهاجمی نیز قابل توجه بوده است.
غفاری با بیان اینکه کاربرد دیگر پزشکی فرد محور استفاده از دانش ژنومیک در طراحی داروهای جدید و فرآیند پذیرفته شدن دارو توسط مراجع نظام سلامت می باشد، افزود: با استفاده از توالی های ژنومیک بیماران در زمان تولید دارو می توان افراد یک جمعیت را به دسته های گوناگون تقسیم کرد و بر اساس آن پیش بینی نمود که این دارو به چه شکل می بایست طراحی شود.
وی ادامه داد که درمان های معمول که تاکنون عمدتا در مراکز پزشکی جهان مورد استفاده قرار می گرفته اند، تنها در برخی از بیماران تاثیر دارند. در واقع در بیشتر موارد، درمان های موجود موثر نیستند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا بااشاره به اینکه پزشکی فرد محور روز به روز در پزشکی روزمره کاربردهای بیشتری پیدا می کند،گفت: به نظر می رسد پزشکی فرد محور یکی از عمده ترین عرصه های پزشکی در آینده نزدیک باشد، با این وجود استفاده از آن متضمن چالش های جدی می باشد.
وی یکی از این چالش های این حوزه را نکات مرتبط با حفظ حریم خصوصی افراد اعلام کرد و گفت: این موضوع به این دلیل است که در هر درمان اطلاعاتی از وضعیت ژنتیکی فرد مورد نیاز است و این موضوع به معنای ورود به حریم خصوصی افراد است که بنابراین آنان قبل از هر اقدام می بایست از جوانب آن آگاه باشند.
غفاری ادامه داد: همچنین نکته دیگر آن است که اطلاعات ژنومیک از حجم بسیار زیاد برخور دارند و استفاده مناسب و موثر از آنها نیازمند دانش بالا در حوزه نرم افزار و نیز برخورداری از زیر ساخت مناسب در این ارتباط است.
وی در اشاره به محورهای اصلی پزشکی فرد محور افزود: محور رویکردهای پزشکی فرد محور بر شخصی سازی استوار است به این معنا که از آنجا هر فرد با افراد دیگر متفاوت است پاسخ بدن وی به محیط اطراف و نیز عوامل بیماری زا و درمانگر نیز متفاوت است. بنابراین برای رویکرد مناسب تشخیصی و درمانی ابتدا می بایست این تفاوت ها را شناسایی نمود.
غفاری گفت: پایه و ستون اصلی پزشکی فردمحور از شناسایی و سپس طبقه بندی افراد براساس ویژگی ژنتیکی آنها است. به مجموعه ژن ها و نیز اطلاعات ژنتیکی فرد ژنوم گفته می شود و لذا به بیان دیگر می توان گفت که پزشکی فرد محور براساس خصوصیات ژنومیک می باشد.
وی تاکید کرد: مفاهیم پزشکی فرد محور به روش های مختلف در پزشکی جدید و به منظور مراقبت های بهداشتی استفاده می شود. این مراقبت ها به خصوص در حیطه پیشگیری، پیش بینی آینده بیماری، درمان دقیق و مناسب کاربرد دارد.
سمپوزیوم پزشکی فرد محور با بالاترین امتیاز بازآموزی در 23 و 24 آذر ماه سال جاری با هدف بررسی فرصت ها و چالش های پیش رو از سوی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی – ابن سینا و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات نسل امید، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، وزارت بهداشت و دیگر سازمان ها و نهادهای مرتبط با تاکید بر حوزه سرطان و ناباروری برگزار می شود.
علاقمندان می توانند جهت ثبت نام و یا کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه به شماره 22402110-021 تماس حاصل نموده و یا به نشانی اینترنتی www.avicenna.ac.ir و کانال تلگرامی @P_ Medicine مراجعه کنند.

خواندن 103 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.