چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 08:42

روش هاي انجام تست پاپ اسمير

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: تست پاپ اسمير يا آزمايش اسمير يکي از آزمايش هايي است که براي تشخيص سرطان دهانه رحم يا سرطان گردن رحم و عواملي که منجر به اين سرطان مي گردد، استفاده مي شود. اين آزمايش با نمونه برداري (بيوپسي) و آزمايش سلول شناسي از گردن رحم دستگاه توليد مثل زنان انجام مي گيرد. پزشکان توصيه مي کنند، زنان پس از اولين آميزش جنسي، تست پاپ اسمير را به صورت منظم سالي يک بار تا سن 60-55 سالگي انجام دهند و از سن 60 سال به بعد، در صورت منفي بودن نتايج تست هاي پيشين ديگر نيازي به غربالگري نيست.
روش هاي انجام تست پاپ اسمير
انجام اين تست غالبا راحت و بدون درد و بدون بيهوشي در مطب صورت مي گيرد. در اين بررسي ها تغييرات قبل از بدخيمي، علائم عفونت با ويروس پاپيلوما و تغييرات بدخيمي واضح و پيش رفته دهانه رحم ديده مي شود.
روش جديد: در اين آزمايش، پزشک توسط برس سرويکس (Cervical brush) و يا توسط اسپکولوم (Speculum) دهانه دستگاه تناسلي را باز کرده و با اسپاچولا (Spatula) نمونه ها را از رحم و گردن رحم برمي دارد. نمونه ها براي تشخيص سلول هاي ناهنجار به آزمايشگاه فرستاده شده و با ميکروسکوپ بررسي مي شوند.
آسيب شناس (پزشکي که در تفسير تست هاي آزمايشگاهي و در ارزيابي سلول ها، بافت ها و اندام ها از نظر تشخيص سرطان تخصص دارد) نمونه را زير ميکروسکوپ معاينه مي کند. آسيب شناس مي تواند سلول هاي غيرطبيعي را که امکان دارد سلول هاي پيش سرطاني يا سرطاني باشند، شناسايي کند. اين روش علاوه بر تشخيص سلول هاي سرطاني مرتبط با HPV (ويروس پاپيلوماي انساني)، عفونت هاي رحم را نيز نشان مي دهد.
روش قديم: در اين روش از انجام تست پاپ اسمير، سلول هاي برداشته شده از مجاري واژن و دهانه رحم توسط وسايل نمونه برداري (يک اسلايد شيشه اي) به آزمايشگاه انتقال داده مي شود. عيب اين روش آن است که حدود 80 درصد سلول ها بر روي وسايل نمونه برداري باقي مانده و دور ريخته مي شوند. مزيت اين روش کم هزينه تر بودن آن است. تا اواسط دهه 90 ميلادي تنها از اين روش استفاده مي شد.
روش تين پرپ (Thin prep pap smear): در اين روش تمام سلول هاي برداشت شده، آغشته به يک محلول نگهدارنده معروف به تين پرپ (Thin prep pap smear) به آزمايشگاه منتقل مي شود. هنگام انتقال سلول ها از محلول به اسلايد شيشه اي، مواد غير تشخيصي مانند سلول هاي خون، سلول هاي التهابي و موکوس حذف مي شوند و آزمايشگر تنها سلول هاي دهانه رحم را منتقل مي کند.
همچنين سلول هاي دهانه رحم به صورت تک لايه به اسلايد منتقل مي شوند؛ بنابراين هم پوشاني سلول هاي پوششي که در روش قديمي وجود داشت و نيز احتمال پوشيده شدن يک سلول غير طبيعي از بين مي رود و قدرت تشخيصي تست پاپ اسمير افزايش مي يابد. همچنين هنگام انتقال سلول هاي دهانه رحم به محلول، مي توان همزمان سلول هاي سرطاني و احتمال وجود HPV و عفونت هاي کلاميديايي و سوزاک را بررسي کرد.
پاپ اسمير چگونه انجام ميشود
پس از انجام آزمايش پاپ اسمير امکان دارد مهبل اندکي خونريزي کند
بهترين شرايط و زمان انجام تست پاپ اسمير چه زماني است؟
بهترين زمان انجام آزمايش حدود روز 15 چرخه قاعدگي است. فردي که مي خواهد اين آزمايش را انجام دهد بايد با شرايط زير به آزمايشگاه مراجعه کند:
از يک هفته پيش از آزمايش، کرم و پمادهاي واژينال استفاده نکرده باشد.
از 48 ساعت پيش دوش واژينال استفاده نکرده باشد.
از 24 يا 48 ساعت پيش آميزش جنسي نداشته باشد و پيش از انجام آزمايش معاينه واژينال نشده باشد.
تخليه نمودن مثانه پيش از معاينه و کشيدن نفس هاي عميق و شل کردن عضلات در طول انجام تست، باعث راحت تر شدن شخصي شود که تست را بر روي او انجام مي گيرد.
نحوه انجام تست پاپ اسمير به چه صورت است؟
هنگامي که شخص براي انجام تست آماده شد، لباس هايي که پايين تر از کمر خود بر تن دارد را در مي آورد، به پشت روي ميز معاينه دراز مي کشد و کمر و ساق پا هاي خود را با ملحفه اي مي پوشاند. علاوه بر آن پاهاي خود را بالا مي برد و پاشنه هاي خود را در رکاب واقع در انتهاي ميز مي گذارد تا زانوهايش شل شده و به اطراف متمايل شوند.
سپس شخص حرفه اي ارائه دهنده مراقبت هاي بهداشتي که معاينه را انجام مي دهد، ابزاري پلاستيکي يا فلزي را که به آن لوبريکانت (ماده لغزنده ساز) ماليده شده است و آن را اسپکلوم مي نامند، به آرامي وارد مهبل مي کند. اين ابزار به آرامي ديواره هاي مهبل را از هم باز مي کند. شايد اين کار باعث شود شخص اندکي احساس ناراحتي کند.
پس از معاينه چشمي گردن رحم (انتهاي بيروني و باريک رحم)، شخص حرفه اي ارائه دهنده مراقبت هاي بهداشتي از يک ميله برداشت يا سواب پنبه اي يا قاشقک يا برس گردن رحم براي جمع آوري سلول ها از دو محل واقع در گردن رحم استفاده مي کند که يکي از اين دو محل در قسمت خارجي دهانه رحم يا Ectocervix (قسمتي که از همه به مهبل نزديک تر است) و ديگري در قسمت داخلي گردن رحم يا Endocervix (قسمتي که در مجاورت بدنه رحم قرار دارد) واقع مي باشد.
اين ناحيه را ناحيه انتقال يا گذار (Transition Zone) مي نامند و سرطان هاي گردن رحم در اين ناحيه تشکيل مي شود. به هنگام جمع آوري سلول ها شايد شخصي که تست مي شود کشش يا فشاري در مهبل خود احساس کند.
سپس يک تيغه يا لام (اسلايد شيشه اي ميکروسکوپ) را به اين سلول ها آغشته کرده يا سلول ها را در داخل ظرفي گذاشته و نمونه براي ارزيابي به آدرس آسيب شناس ارسال مي گردد.
پس از خاتمه يافتن تست پاپ اسمير، شخص حرفه اي ارائه دهنده مراقبت هاي بهداشتي، معاينه گردن رحم را کامل مي کند؛ به اين صورت که دستکش آغشته به ماده لغزنده ساز را به دست مي کند و دو انگشتش را در داخل مهبل مي گذارد و با دست ديگر بدن شخصي که معاينه مي شود را از بيرون لمس مي کند تا متوجه حضور توده يا نرم شدگي ديگر اندام هاي تناسلي مانند لوله هاي رحم، تخمدان ها و رحم شود.
عوارض انجام تست پاپ اسمير چيست؟
پس از انجام اين آزمايش امکان دارد مهبل اندکي خونريزي کند. اگر خونريزي بسيار زياد باشد بايد به پزشک اطلاع داد. شخصي که تست بر روي او انجام شده مي تواند بلافاصله پس از خاتمه يافتن تست فعاليت هاي عادي خود را از سر گيرد.

خواندن 287 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.