بانک جامع اطلاعات سرطان

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home2/tehrancanc/public_html/plugins/content/article3/article3.php on line 9
چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 08:55

بیماری سرطان خون با سلولهای بندناف خون قابل درمان است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول های بنیادی بندناف خون خبر داد.
دکتر مریم جوادیان در گفتگو با خبرنگار مهر از درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف خبر داد و اظهار داشت:  بندناف واسطه جنین ومادر برای رساندن اکسیژن ومواد غذایی درطول بارداری و طول طبیعی بندناف بین ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر بوده و دارای دو شریان ویک ورید است.
وی ادامه داد: امروزه بندناف علاوه بروظیفه مهمی که در بارداری دارد ازنظر وجود سلولهای بنیادی واستفاده ازآن برای پیوند ودرمان بیماریهای خاص ومهم مورد توجه قرار گرفته است.
این استاد دانشگاه و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه  سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد، گفت: این سلول‌ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند و هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.
وی اظهار داشت:  خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود که این خون غنی از سلول‌های بنیادی است.
دکتر جوادیان گفت : سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون ساز مغز استخوان تقسیم بندی می‌شوند بطوری که گلبول های قرمز، اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند ، گلبول های سفید، در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل در باره کاربرد سلول های بنیادی اظهار داشت:  اولین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه به یک کودک مبتلا به یک نوع کم خونی مادرزادی انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته است و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس شده است.
وی ادامه داد: ازآنجاکه یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان کارآسانی نیست وجستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد ،به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می‌سازد، به خصوص زمان برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم خونی‌ها و نقایص ایمنی که نیاز به پیوند دارند مهم است.
دکتر جوادیان اضافه کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف درحال انجام است.
این متخصص بیان داشت: اختلالات سلول های بنیادی: کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه ، لوسمی حاد و مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها: انواع لنفوم ، تالاسمی ماژور، کم خونی سلول داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، بیماری‌های ارثی، الزایمر، دیابت، پارکینسون، بیماری MS ، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی و ... بیماری‌هایی هستند که با خون بند ناف درمان شده اند.
وی اشاره کرد: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

خواندن 69 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.