چهارشنبه, 29 اسفند 1397 ساعت 08:40

کباب‌خورها حواس‌شان به این سرطان باشد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید تهران: اگر کلیه‌های‌تان را دوست دارید و نمی‌خواهید یک خال به آنها بیفتد پس لطفا حواس‌تان به کباب‌هایی که می‌خورید باشد. چه ربطی دارد؟
اگر کلیه‌های‌تان را دوست دارید و نمی‌خواهید یک خال به آنها بیفتد پس لطفا حواس‌تان به کباب‌هایی که می‌خورید باشد. چه ربطی دارد؟ رابطه‌اش را پژوهشگران تغذیه به شما می‌گویند. دانشمندان در جدیدترین تحقیقاتی که داشته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند گوشت‌هایی که روی حرارت بالا سرخ یا کباب می‌شوند، می‌توانند سلامت کلیه‌ها را به خطر بیندازند یا حتی خدای ناکرده زمینه ابتلا به سرطان را هم آماده کنند.
طبق تحقیقاتی که پژوهشگران دانشگاه تگزاس انجام داده‌اند‌، کسانی که تنوع ژنتیکی خاص دارند بیشتر در‌معرض خطر ابتلا به اثرات مضر مواد شیمیایی سرطان‌زای گوشت‌هایی که در دمای بسیار بالا و شعله زیاد کباب می‌شوند، قرار دارند. این تیم تحقیقاتی در بیانیه‌ای اعلام کردند: «‌وعده غذایی که مواد اصلی آن گوشت است ممکن است از طریق مکانیسم‌های مرتبط با ترکیبات پخت خاص آن، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه شود.»
به گزارش سایت «هلث»، این تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر «ژی فنگ وو» آزمایش‌ها را بر مصرف و خطر ژنتیکی عوامل غذایی ۶۵۹بیمار مبتلا به بیماری کارسینوم سلول کلیوی، رایج‌ترین شکل سرطان کلیه در بزرگسالان و ۶۹۹داوطلب سالم آغاز کردند.
محققان از مقایسه نتایج آزمایش‌های این دو گروه به این نتیجه رسیدند که بیماران مبتلا به سرطان کلیه نسبت به افراد سالم گوشت قرمز و سفید بیشتری مصرف می‌کنند. البته این بیماران مبتلا به سرطان، مواد شیمیایی سرطان‌زای بیشتری که توسط گوشت‌های سرخ شده، کبابی و بریان شده تولید می‌شود، جذب کردند. پس اگر نگران کلیه‌های‌تان هستید یا کمتر کباب بخورید یا سعی کنید کباب را روی حرارت ملایم و در زمان بیشتر آماده کنید.

خواندن 20 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 اسفند 1397 ساعت 08:40

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.