شنبه, 02 اسفند 1399 ساعت 07:48

تشخیص سرطان با کمک بینی الکترونیکی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محققان با الهام از حس باورنکردنی بویایی سگ‌ها، سرگرم تولید و نمایش انواع مختلفی از «بینی‌های الکترونیکی» هستند که می‌توانند مواردی مانند سرطان، گازهای عصبی یا حتی مواد منفجره را بو بکشند.
 نمونه جدیدی از این مورد طراحی بینی الکترونیکی است که ادعا می شود قادر به تقلید از توانایی سگ در زمینه تفسیر رایحه‌های مختلف است.
این دستگاه جدید که ابداع یک گروه بین المللی از محققان است، چند سال در دست تولید قرار داشته است. سیستم یاد شده می تواند ریز مولکول هایی را با حساسیت ۲۰۰ برابر بیشتر از بینی سگ شناسایی کند. این بینی که مبتنی بر هوش مصنوعی است همچنین توانایی بالایی برای درک و تفسیر رایحه‌های مختلف خواهد داشت.
برای ایجاد توانایی تشخیص انواع سرطان با کمک این بینی الکترونیک، از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای آشنا ساختن آن با بیش از ۵۰ نوع نمونه ادرار گرفته شده از افراد مبتلا به سرطان پروستات ، استفاده شد.
این بینی الکترونیک با تحلیل تفاوت ‌های مولکولی و شباهت‌ های وضعیت هوای اطراف این نمونه ‌ها توانست الگویی برای تشخیص سرطان پروستات به همین شیوه ابداع کند.
حسگرهای این بینی الکترونیک بسیاری از محدودیت‌ های سگ‌ ها را برای شناسایی مواد مختلف بر مبنای استفاده از حس چشایی ندارد و می‌ توان از الگوریتم‌های متفاوت هوش مصنوعی برای کمک به شناسایی مواد مختلف از طریق آن استفاده کرد.
دقت این سیستم برای شناسایی سرطان پروستات در حال حاضر ۷۰ درصد است که می‌توان این دقت را در آینده افزایش داد و این فناوری را به گوشی‌های هوشمند افزود.

 

منبع: ایرنا


------------------------------------------------

کلینیک امید              کلینیک سرطان

------------------------------------------------

تماس‌ با دکتر فودازی

آدرس : تهران-بزرگراه چمران جنوب نرسیده به باقرخان-نبش شمالی خیابان کاج-کلینیک امید تهران-پلاک ۳۶

تلفن : ۶۶۵۶۳۲۱۶

فکس : ۶۶۱۲۶۷۳۹

 آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/Dr_foudazi

آدرس تلگرام:  t.me/Dr_foudazi

 

 

خواندن 22 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.