شنبه, 04 بهمن 1399 ساعت 09:32

ترکیبی جدید از درمان های ایمنی نویدبخش خوبی برای درمان سرطان ریه است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

 مدیکال اکسپرس؛ محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

در درمان جدید، که هنوز روی بیماران آزمایش نشده است، از یک نوع روش درمانی برای از بین بردن تعداد قابل توجهی از سلولهای تومور ریه استفاده می شود، در حالی که باعث ایجاد تغییراتی در تومور می شود که درمان دوم را قادر می سازد کار را به پایان برساند.

اولین روش درمانی سلولهای ایمنی سرکوب شده "قاتل طبیعی" را با استخراج سلولها از تومورها یا خون بیماران و شارژ بیش از حد آنها به مدت سه هفته به کار می گیرد. محققان سلول ها را با استفاده از گسترش و فعال سازی سلول ها با استفاده از تومور مانند سلول های تغذیه کننده، بهبود می بخشند تا قبل از اعزام مجدد به تومورهای ریه که به چالش کشیده می شوند، آنها را بهبود بخشد.

سلول های سوپرشارژ به خودی خود بسیار موثر هستند، اما در ترکیب با شکل دیگری از درمان به نام درمان محاصره بازرسی، یک درمان بالقوه انقلابی ایجاد می کنند.

سوفی پوزنانسکی، دکترای مک مستر توضیح می دهد. دانشجو و CIHR Vanier Scholar که نویسنده اصلی گفت: ما فهمیدیم که مسلح کردن سلولهای ایمنی کشنده طبیعی بیماران سرطانی ریه به عنوان یک تهدید سه برابر علیه سرطان ریه عمل می کند.

اول، این سلولهای بسیار فعال قادر به از بین بردن موثر سلولهای تومور هستند. دوم، با انجام این کار، آنها همچنین از بین بردن تومور توسط سلولهای ایمنی خسته در تومورهای بیماران را دوباره فعال می کنند. و سوم، آنها فاکتورهایی را آزاد می کنند که تومورهای بیماران را نسبت به ایمونوتراپی دیگری به نام درمان انسداد ایست ایمنی ایمنی حساس می کند.

در نتیجه، ما دریافتیم که ترکیب این دو روش درمانی باعث تخریب شدید تومور در برابر تومورهای بیمار می شود که در ابتدا به درمان پاسخ نمی دهند.

موفقیت های قبلی در محاصره درمانی ایست بازرسی، محقق ژاپنی تاسوکو هونجو و ایمونولوژیست آمریکایی جیمز آلیسون موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی 2018 شدند.

محاصره درمانی ایست بازرسی با باز کردن قفل دفاعی سرطان در برابر پاسخ ایمنی طبیعی بدن انجام می شود. این روش درمانی می تواند در رفع حتی موارد پیشرفته سرطان ریه بسیار مثر باشد - اما فقط در حدود 10 درصد بیمارانی که آن را دریافت می کنند موثر است.

این تیم تحقیقاتی، با حضور 10 نویسنده، نشان داده است که سلول های ایمنی سوپرشارژ شده، هنگامی که مستقر می شوند، عاملی را آزاد می کنند که مقاومت تومورها را در برابر محاصره درمانی در ایستگاه بازرسی از بین می برد، و به او اجازه می دهد تا در اکثر قریب به اتفاق بیماران سرطانی ریه که تومورهای آنها کار می کند، کار کند. در غیر این صورت در برابر درمان مقاومت کنید.

سلولهای کشنده طبیعی پس از فعال شدن، قادر به ترشح عوامل التهابی هستند که به تقویت هدف بلاکچینی که سایر روشهای ایمنی درمانی کمک می کند، کمک می کنند.

علی اشکار، استاد پزشکی و دارای کرسی تحقیق در کانادا که سرپرست تحقیق پوزنانسکی و نویسنده مربوطه در این مقاله است، می گوید: ما برای از بین بردن محیط خصمانه تومور ریه، نیاز به یافتن یک مشت مشت و دو طرف داشتیم. این نه تنها یک روش درمانی جدید برای درمان سخت تومورهای سرطانی ریه با سلولهای کشنده طبیعی است، بلکه این روش درمانی همچنین بیمارانی را که به درمان انسداد PD1 پاسخ نمی دهند به کاندیداهای بسیار پاسخگو برای این درمان موثر تبدیل می کند.

اشکار می گوید، چنین پیشرفتی به دلیل همکاری نزدیک بین پزشکان بالینی و محققان مستقر در آزمایشگاه در مک مستر و موسسات شریک آن امکان پذیر است.

وی گفت: پزشکان بالینی این تیم، که هر روز با بیماران سرطانی کار می کنند، خرد حیاتی را ارائه می دهند و نمونه های حیاتی را از بیماران در بخش بهداشت جوزف هامیلتون جمع آوری می کنند. اشکار می گوید که بینش آن دسته از پزشکان و نمونه ها از تحقیقات جدایی ناپذیر بودند.

 

 

منبع: خبرگزاری علم و فناوری 

 

 


------------------------------------------------

کلینیک امید              کلینیک سرطان

------------------------------------------------

تماس‌ با دکتر فودازی

آدرس : تهران-بزرگراه چمران جنوب نرسیده به باقرخان-نبش شمالی خیابان کاج-کلینیک امید تهران-پلاک ۳۶

تلفن : ۶۶۵۶۳۲۱۶

فکس : ۶۶۱۲۶۷۳۹

 آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/Dr_foudazi

آدرس تلگرام:  t.me/Dr_foudazi

 

خواندن 67 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.