شنبه, 04 بهمن 1399 ساعت 09:31

واکسن‌های سرطان پوست شخصی‌سازی می‌شود

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بررسی‌های جدید حاکی از آن است که واکسن‌های شخصی‌سازی‌شده سرطان پوست اثرات طولانی مدتی دارند.
نتایج یک مطالعه جدید خبر از اثرات طولانی مدت نوعی واکسن سرطان می‌دهد. پس از بررسی هشت بیمار مبتلا به سرطان پوست مشخص شد که یک روش درمانی آزمایشی نوین باعث بروز واکنش‌های سیستم ایمنی دیرپا و دائمی به سلول‌های سرطانی تا چهار سال بعد می‌شود.

نوعی واکسن شخصی‌سازی‌شده سرطان جدید در این مطالعه بررسی شد که روی نئوآنتی‌ژن‌ها (مولکول‌های جهش یافته‌ای که تنها روی سطح سللو‌های سرطانی پیدا می‌شوند) متمرکز است. گروه تحقیقاتی برای ساخت واکسن شخصی‌سازی شده برای هر بیمار از خون و نمونه تومور استفاده می‌کنند تا روش درمانی شخصی‌سازی شده و خاصی را ایجاد کنند. این امر به هدف‌گیری سیستم ایمنی بدن و تخریب تومورها کمک می‌کند.

نتایج اولیه از نخستین آزمایش‌های واکسن سرطان نئوآنتی‌ژن شخصی‌سازی‌شده بسیار مثبت بودند. محققان این واکسن را در فاز نخست روی بیماران مبتلا به ملانوما (وخیم‌ترین نوع سرطان پوست) آزمایش کردند. احتمال عود دوباره بیماری پس از برداشت تومورها در بیماران مبتلا به ملانوما بسیار بالاست. یافته‌های جدید نشان می‌دهد که اثر این واکسن شخصی‌سازی‌شده طولانی مدت است.

در این روش درمانی سلول‌های ایمنی بدن، حتی بعد از گذشت چند سال، هدف‌گیری تومورهای اولیه را به یاد دارند. سلول‌های ایمنی بدن همچنین یاد می‌گیرند که نشانه‌های زیستی ملانومای جدید را نیز شناسایی کنند. یافته‌های جدید نشان می‌دهد که واکسن‌های نئوآنتی‌ژن شخصی می‌توانند پاسخ ایمنی طولانی مدتی در برابر ملانوما در بدن بیمار ایجاد کنند.

 

منبع: دانشگاه آزاد اسلامی
------------------------------------------------

کلینیک امید              کلینیک سرطان

------------------------------------------------

تماس‌ با دکتر فودازی

آدرس : تهران-بزرگراه چمران جنوب نرسیده به باقرخان-نبش شمالی خیابان کاج-کلینیک امید تهران-پلاک ۳۶

تلفن : ۶۶۵۶۳۲۱۶

فکس : ۶۶۱۲۶۷۳۹

 آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/Dr_foudazi

آدرس تلگرام:  t.me/Dr_foudazi

 

خواندن 62 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.