چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 23 دی 1399 ساعت 13:37

نمونه‌برداری کمتر از تومورهای سرطانی با روش جدید

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خراسان رضوی محققان سرطان در کمبریج، تکنیک پیشرفته محاسباتی را با استفاده از اسکن‌های معمول پزشکی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند پزشکان را قادر به نمونه‌برداری کمتر اما دقیق‌تر از تومور کند.

به نقل از کمبریج ایندیپندت، محققان سی‌تی‌اسکن (پرتونگاری مقطعی محاسبه‌شده) را با تصاویر سونوگرافی ترکیب کرده‌اند تا یک راهنمای بصری برای پزشکان ایجاد کنند تا آنان را قادر سازد از نمونه‌برداری‌های هدفمندتری برای نمونه‌برداری از پیچیدگی کامل تومور استفاده کنند. در آینده این روش حتی می‌تواند جایگزین نمونه‌برداری‌های بالینی با نمونه‌برداری‌های مجازی شود تا بیماران را از روش‌های تهاجمی در امان نگه دارد.

این تحقیق با سرپرستی پروفسور ایویس سالا، از گروه رادیولوژی مرکز تحقیقات سرطان کمبریج انگلستان، انجام شد. وی گفت: «این مطالعه یک نقطه عطف مهم برای نمونه‌برداری دقیق از بافت را فراهم می‌کند و به‌ راستی محدودیت‌ها را در تبدیل تحقیقات پیشرفته به مراقبت‌های بالینی عادی کنار می‌زنیم.»

اکثر بیماران سرطانی برای گرفتن ناهمگنی تومور خود که همان تنوع ژنتیکی کامل سلول‌های درون تومور است، تحت یک یا چند نمونه‌برداری قرار می‌گیرند. درک این نکته برای انتخاب بهترین روش درمانی کلیدی است، زیرا سلول‌های مختلف از نظر ژنتیکی ممکن است به درمان‌ها واکنش متفاوتی نشان دهند. کاهش تعداد این نمونه‌ برداری‌ها و اطمینان از نمونه‌برداری دقیق آن‌ها از سلول‌های مختلف به‌ ویژه برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، از اهمیت زیادی برخوردار است.

سرطان تخمدان سروز درجه بالا (HGSO) شایع‌ترین نوع سرطان تخمدان است و به‌عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود زیرا بهبود علائم اولیه آن دشوار است. تومورهای HGSO همچنین از سطح ناهمگنی بالایی برخوردار هستند و ما می‌دانیم که بیماران با سلول‌های سرطانی از نظر ژنتیکی متفاوت، واکنش‌های ضعیف‌تری به درمان دارند.

پروفسور سالا یک گروه چند رشته‌ای متشکل از رادیولوژیست‌ها، فیزیکدانان، تومور شناسان و دانشمندان محاسبات را با استفاده از تکنیک‌های نوین محاسباتی برای آشکار کردن ناهمگنی تومور از تصاویر پزشکی استاندارد، هدایت می‌کند. این تحقیق جدید شامل گروه کوچکی از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته بود که قبل از شروع دوره شیمی‌درمانی قرار بود نمونه‌برداری با هدایت سونوگرافی انجام دهند.

 

 

منبع: ایسنا

خواندن 54 دفعه
Super User

آخرین‌ها از Super User