چاپ کردن این صفحه
شنبه, 27 دی 1399 ساعت 09:37

درجه بندی سرطان سینه چگونه است؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سرطان سینه از خفیف تا شدید درجات مختلفی دارد. بسته به اینکه فرد مبتلا در چه درجه ای قرار گرفته است روش درمانی او انتخاب می شود. هرچه سرطان ضعیف تر باشد و در مراحل اول تشخیص داده شود درمان آن نیز بهتر انجام می شود و خطر از دست دادن سینه و مرگ کاهش پیدا می کند. در این مقاله می خواهیم درجه بندی سرطان سینه را برای شما اومایی های عزیز توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

درجه سرطان سینه چیست؟

سلول های سرطانی وقتی از سینه برداشته می شوند و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرند، درجه بندی خواهند شد. درجه بندی بر اساس میزان سلول های سرطانی مانند تعداد سلول های سرطانی و تعداد سلول های طبیعی است. این درجه بندی برای کمک به پیش بینی نتیجه درمان شما و کمک به فهمیدن اینکه چه روش های درمانی می توانند بهترین نتیجه را برایتان داشته باشند، استفاده می شود. درجه پایین تر از 1 معمولاً به معنای رشد کندتر سرطان است که امید به درمان کامل را افزایش می دهد. اما عدد بالاتر از 3 نشان دهنده سرطانی است که سریعتر رشد می کند و احتمال شیوع آن در کل بدن بیشتر است.

 

درجه بندی سلول های سرطانی

برای درجه بندی سلول های سرطانی سینه سه ویژگی سلول سرطانی مورد مطالعه قرار گرفته و به هر یک نمره داده می شود. سپس نمرات با هم جمع می شوند که نتیجه آن ها عددی بین 3 تا 9 خواهد بود و از آن ها برای درجه بندی 1، 2 یا 3 استفاده می شود که در نتایج آزمایش آسیب شناسی شما نوشته می شود. بعضی اوقات برای توصیف درجه سرطان به جای اعداد از اصطلاحات به خوبی تمایز یافته، نسبتاً متفاوت و تمایز ضعیف استفاده می شود. هر درجه به شکل زیر توصیف می شود:

- درجه 1 یا کاملاً تمایز یافته (نمره 3، 4 یا 5). در این حالت سلول ها رشد کمتری دارند و بیشتر شبیه بافت طبیعی پستان هستند.

- درجه 2 یا نسبتاً متفاوت (نمره 6، 7). در این حالت سلول ها با سرعت زیادی در حال رشد هستند و باید به سرعت درمان شوند.

-درجه 3 یا ضعیف (نمره 8، 9). در این حالت سلول های سرطانی بسیار متفاوت از سلول های طبیعی به نظر می رسند و احتمالاً سریع تر رشد و گسترش خواهند یافت که می توانند تهدید کننده زندگی فرد مبتلا باشند.

نتایج آزمایش های آسیب شناسی می تواند به شما در درک جزئیات مربوط به سرطان سینه کمک کند. در نتایج آزمایشات مربوط به درجه بندی ممکن است موارد زیر را نیز مشاهده کنید:

سرطان داکتال در محل(DCIS) در مورد سرطان های مجاری شیردهی است و نکروز (مناطق سلول های سرطانی مرده یا در حال مرگ) نیز ممکن است نشان داده شود. اگر نکروز وجود داشته باشد، به این معنی است که تومور به سرعت در حال رشد است. اگر مجاری پستان با سلول های مرده و در حال مرگ پر شوند، ممکن است از اصطلاح comedonecrosis استفاده شود.

به طور کلی، افراد مبتلا به سرطان های تهاجمی پستان درجه 3 بیشتر تحت شیمی درمانی قرار می گیرند و یا با جراحی سلول های سرطانی برداشته می شود تا از خطر گسترش سلول های سرطانی به سایر نقاط بدن جلوگیری شود.

 

اندازه توده های سرطانی چقدر است؟

اندازه توده های سرطانی در بزرگ ترین حالت خود برابر با 25 میلی متر میباشد. به طور کلی توده های کوچک تر واکنش بهتری نسبت به درمان نشان می دهند اما اندازه نمی تواند نتیجه نهایی روش های درمان را مشخص کند. به عنوان مثال ممکن است یک سرطان با توده های کوچک بسیار سریع رشد کند و گسترش یابد اما یک سرطان با توده بزرگ روند رشد کندی داشته باشد و به راحتی درمان شود؛ بنابراین نمی توان نتیجه درمان را بر اساس اندازه توده ها پیش بینی کرد.

گاهی اوقات نیز ممکن است در بیش از یک ناحیه توده های سرطانی پستان وجود داشته باشند. در این حالت باید اندازه توده ها در هر منطقه بررسی شوند. در این نوع آزمایش موارد زیر مد نظر قرار می گیرند:

چند مرکزی بودن سرطان به معنای وجود بیش از یک منطقه آلوده به سرطان پستان در نواحی مختلف پستان است.
چند کانونی به این معنی است که بیش از یک ناحیه سرطانی دیده شده است اما کل آن فقط در یک چهارم پستان قرار دارد.
نتایج پاتولوژی شما معمولاً شامل اطلاعاتی در مورد موضعی بودن سرطان (به معنای وجود توده سرطانی فقط در یک ناحیه) یا چندین کانون (به معنای وجود توده سرطانی در بیش از یک ناحیه) است.

معمولا قبل از جراحی برای درمان سرطان ابتدا شیمی درمانی انجام می شود که به این روش شیمی درمانی نئوآدوژانت یا شیمی درمانی اولیه گفته می شود. برای این افراد، نتایج آسیب شناسی پس از عمل جراحی شامل مشخص شدن میزان سرطان پس از شیمی درمانی و جراحی است. نتایج آزمایش پاتولوژیک یا خون بعد از جراحی موارد زیر را نشان می دهد:

پاسخ کامل پاتولوژیک به معنای درمان کامل سرطان سینه است.
پاسخ جزئی به این معنی است که هنوز برخی از سلول های سرطانی در بافت سینه باقی مانده اند و درمان ادامه دارد.


سخن آخر

همان طور که ملاحظه کردید اینکه سرطان سینه با چه روشی درمان می شود و تا چه اندازه به درمان پاسخ می دهد به درجه آن بستگی دارد. اگر سرطان سینه در یک ناحیه و درجه خفیف باشد به راحتی درمان می شود؛ اما درجات بالا یا سرطان های چند کانونی خطرناک تر هستند و سریع تر رشد می کنند.

خواندن 81 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 27 دی 1399 ساعت 09:37
Super User

آخرین‌ها از Super User