چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 04 آذر 1399 ساعت 08:35

خطر «مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی» تمام جامعه تهدید را می‌‌کند!

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلینیک امید : عضو کمیسیون بهداشت گفت: وقتی فردی مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیکی داشته باشد و میکروب موجود در بدن او نسبت به آنتی‌‌بیوتیک مقاوم شود، این میکروب مقاوم در سایر افراد جامعه گسترش می‌‌یابد و مشکل مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی گریبان بقیه افراد جامعه را نیز می‍گیرد!
دکتر رضا آریان‌‌پور در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا با بیان این‌‌که یکی از مشکلاتی که سیستم پزشکی در کشور ما با آن درگیر است بحث استفاده بی‌‌رویه از آنتی‌‌بیوتیک‌‌هاست، اظهار کرد: استفاده بی‌‌رویه از آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها موجب ایجاد مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی می‌‌شود. در کشور ما، بخش زیادی از این مصرف بی‌‌رویه به دلیل خوددرمانی مردم است؛ در بسیاری از موارد، افراد از آنتی‌‌بیوتیک‌‌های موجود در منزل به طور خودسرانه استفاده می‌‌کنند و مشکلی که در این مسئله وجود دارد، این است که آنتی‌‌بیوتیک به راحتی از طریق داروخانه‌‌ها قابل دسترس است.

وی افزود: استفاده بیش از حد و مصرف خودسرانه آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها موجب می‌‌شود که فلور نرمال (میکروب) موجود در مجاری تنفسی، گوارشی و مخاط بدن تغییر کند و میکروب‌‌ها نسبت به آنتی‌‌بیوتیک مقاوم شوند؛ از سوی دیگر این آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها از بدن انسان دفع و وارد محیط می‌‌شوند و در محیط نیز میکروب‌‌های موجود، نسبت به آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها مقاوم می‌‌شوند و این امر باعث بی‌‌تأثیر شدن داروهای آنتی‌‌بیوتیک روی انسان می‌‌شود.

آریان‌‌پور با بیان این‌‌که بخشی از مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیک نیز مربوط به تجویز پزشکان است، تصریح کرد: برخی از پزشکان تحت تأثیر القاهایی که از سوی بیمار رخ می‌‌دهد و به دلیل اصرار بیمار بر تجویز آنتی‌‌بیوتیک، آن را تجویز می‌‌کنند.

وی ادامه داد: همه این موارد باعث شده که در کشور ما مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی افزایش یابد؛ این در حالی است که در برخی از کشورها، بسیاری از آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها مانند «آمپی‌‌سیلین»، «آموکسی‌‌سیلین» و ... هنوز جزو آنتی‌‌بیوتیک‌‌های مؤثر به حساب می‌‌آیند اما متأسفانه در کشور ما حتی آنتی‌‌بیوتیک‌‌های قوی و جدید نیز در برخی از بیماران اثربخشی ندارند و اگر یک بیمار دچار بیماری عفونی ساده شود، پزشکان مجبورند از آنتی‌‌‌‌بیوتیک‌‌های جدید و قوی استفاده کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌‌که سلامتی مردم در نتیجه افزایش مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی به خطر می‌‌افتد، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر به دلیل افزایش مصرف آنتی‌‌بیوتیک و افزایش نیاز به آن، ارز بیشتری از کشور بابت واردات دارو یا مواد اولیه آن از کشور خارج می‌‌شود.

 

نسخه الکترونیک؛ راهکاری برای کاهش میزان مصرف آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها

وی سه راهکار را برای کاهش میزان مصرف آنتی‌‌بیوتیک عنوان و بیان کرد: فرهنگسازی برای جلوگیری از خوددرمانی مردم و مصرف خودسرانه آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها و افزایش نظارت بر فروش آنتی‌‌بیوتیک در داروخانه‌‌ها از راهکارهای کاهش مصرف آنتی‌‌بیوتیک در کشورند. باید داروخانه‌‌ها ملزم به این امر شوند که بدون نسخه پزشک، به افراد آنتی‌‌بیوتیک تحویل ندهند و همچنین پزشکان از تجویز بیش از حد این دارو بپرهیزند.

آریان‌‌پور با تأکید بر لزوم وجود سیستمی قوی برای نظارت بر نسخ پزشکان خاطرنشان کرد: اگر پزشکان احساس کنند که نسخ آن‌‌ها از طریق سیستم‌‌های نظارتی وزارت بهداشت مورد بررسی دقیق‌‌تری قرار می‌‌گیرد سعی می‌‌کنند دقت بیشتری در تجویز آنتی‌‌بیوتیک به خرج دهند.

وی ادامه داد: اجرای طرح نسخه‌‌نویسی و نسخه‌‌پیچی الکترونیک باعث افزایش نظارت بر نسخ تجویزی می‌‌شود و احتمال تجویز و مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیک را کاهش می‌‌دهد.

 

گسترش مقاومت نسبت به آنتی‌‌بیوتیک‌‌ها در جامعه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به خطر مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی گفت: بحث مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی صرفاً محدود به افرادی نمی‌‌شود که آنتی‌‌بیوتیک مصرف می‌‌کنند بلکه وقتی فردی مصرف بیش از حد آنتی‌‌بیوتیکی داشته باشد و میکروب موجود در بدن او نسبت به آنتی‌‌بیوتیک مقاوم شود، این میکروب مقاوم در سایر افراد جامعه گسترش می‌‌یابد و مشکل مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی گریبان بقیه افراد جامعه را نیز می‌‌گیرد!

 

نقش نحوه پرورش طیور در افزایش مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی

آریان‌‌پور با اشاره به نقش نحوه دامپروری و پرورش طیور در افزایش مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی خاطرنشان کرد: آنتی‌‌بیوتیک‌‌هایی که برای پرورش طیور استفاده می‌‌شود باعث ایجاد مقاومت آنتی‌‌بیوتیکی در افراد شده و این مسئله می‌‌تواند برای جامعه ما بسیار خطرناک باشد.

خواندن 49 دفعه
Super User

آخرین‌ها از Super User

موارد مرتبط