سه شنبه, 25 شهریور 1399 ساعت 09:25

تومور مغز و هر آن چه از آن باید بدانیم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

این ها اکثر تومورهای خوش خیم هستند که در غده هیپوفیز و در پایه مغز ایجاد می شوند. این تومورها می توانند بر روی هورمون های هیپوفیز با اثراتی در سطح بدن تأثیر بگذارند.
یکی از بیماری های مهم و تخصصی مغز، تومورهای مغزی است که تشخیص به موقع و زمان طلایی درمان و جراحی، در نجات جان بیمار بسیار موثر خواهد بود. در این خصوص مراجعه به بهترین دکتر مغز و اعصاب، در زمینه تومورهای مغزی، جراحی دیسک کمر و ... اهمیت زیادی داشته و تجربه و مهارت پزشک متخصص بسیار تعیین کننده خواهد بود. انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی غیر سرطانی (خوش خیم) بوده و برخی از تومورهای مغزی سرطانی (بدخیم) هستند. تومورهای مغزی می توانند در مغز شما (تومورهای اولیه مغز) شروع شوند، یا سرطان می تواند در سایر قسمت های بدن شما بوده و به مغز شما (تومورهای ثانویه یا متاستاتیک مغز) گسترش یابد.

سرعت رشد تومور مغزی می تواند بسیار متفاوت باشد. سرعت رشد و همچنین محل تومور مغز، چگونگی تأثیر آن بر عملکرد سیستم عصبی شما را تعیین می کند.

گزینه های درمانی تومور مغزی بستگی به نوع تومور مغزی شما و همچنین اندازه و محل آن دارد.

 

انواع تومورهای مغزی

انواع تومورهای مغزی را می توان در گزینه های زیر جای داد:

● نوروم آکوستیک

● آستروسیتوم

● متاستازهای مغزی

● پلوروس کوروئید کارسینوما

● کرانیوفارنژیوما

● تومورهای جنینی

● اپاندیموما

● گلیوبلاستوما

● گلیوما

● مدولوبلاستوما

● مننژیوما

● الیگودندروگلیوما

● تومورهای مغزی کودکان

● پینوبلاستوما

● تومورهای هیپوفیز

 

علائم تومورهای مغزی

علائم و نشانه های تومور مغز تا حد زیادی متفاوت است و به اندازه، محل و میزان رشد آن بستگی دارد.

علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

● شروع جدید یا تغییر الگوی سردرد

● سردردهایی که به تدریج شایع تر و شدیدتر می شوند

● تهوع یا استفراغ غیر قابل توضیح

● مشکلات بینایی مانند تاری دید، ضعف دید یا از بین رفتن دید محیطی

● از دست دادن تدریجی احساس یا حرکت در بازو یا پا

● مشکل در تعادل

● مشکلات گفتاری

● سردرگمی در امور روزمره

● تغییر شخصیت یا رفتار

● تشنج به ویژه در شخصی که سابقه تشنج نداشته باشد

● مشکلات شنوایی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

تومور مغز و هر آن چه از آن باید بدانیم

اگر علائم مداوم در مورد شما وجود دارد با پزشک خود ملاقات کنید. در بسیاری مواقع مراجعه زودهنگام به پزشک، می تواند پیش از آن که تومور بزرگ شده و رشد زیادی کرده باشد، فوق العاده موثر بوده و به روند بهبودی بیمار کمک زیادی نماید. همین طور کشف زودرس تومورهای بدخیم، به طول عمر بیمار کمک کرده و امکان درمان را بالا می برد.

 

_علل ایجاد تومورهای مغزی

تومورهای مغزی که در مغز شروع می شوند

تومورهای اصلی مغز در خود مغز یا در بافت های نزدیک به آن منشا می گیرند، مانند غشاهای پوشاننده مغز (مننژها)، اعصاب جمجمه، غده هیپوفیز و سایر مناطق مشابه.

تومورهای اولیه مغز هنگامی شروع می شوند که سلول های عادی خطاها (جهش ها) در DNA خود داشته اند. این جهش ها باعث می شوند سلول ها با سرعت بالاتری رشد و تقسیم شوند و در صورت از بین رفتن سلول های سالم زندگی خود را ادامه دهند.

نتیجه: توده ای از سلول های غیر طبیعی است که تومور را تشکیل می دهد.

در بزرگسالان، تومورهای اولیه مغز بسیار کمتر از تومورهای ثانویه مغز متداول هستند، به این ترتیب که در آن ها سرطان در جای دیگر شروع می شود و به مغز گسترش می یابد.

 

تومور مغز و هر آن چه از آن باید بدانیم

انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد. هرکدام نام خود را از نوع سلول های درگیر، می گیرند. مثال ها عبارتند از:

۱.گلیوم

این تومورها در مغز یا نخاع شروع می شوند و شامل آستروسیتوم ها، اپندیموما ها، گلیوبلاستوماها، الیگواستروسیتوم ها و الیگودندروگلیوما می شوند.

۲.مننژیوما

مننژیوم توموری است که از غشایی که مغز و نخاع شما را محاصره می کند (مننژس) ناشی می شود. بیشتر نمونه های مننژیوم غیر سرطانی هستند.

۳.نوروم آکوستیک (شوانوما)

این تومورهای خوش خیم هستند که روی اعصاب تسلط منفی داشته و تعادل و شنوایی را که از گوش داخلی به مغز شما منتهی می شود را، تحت تاثیر منفی خود قرار می دهند.

۴.آدنوم های هیپوفیز

این ها اکثر تومورهای خوش خیم هستند که در غده هیپوفیز و در پایه مغز ایجاد می شوند. این تومورها می توانند بر روی هورمون های هیپوفیز با اثراتی در سطح بدن تأثیر بگذارند.

۵.مدولوبلاستوما

این توده ها،شایع ترین تومورهای سرطانی مغز در کودکان است. مدولوبلاستوما در قسمت تحتانی مغز شروع می شود و تمایل دارد تا از طریق مایع نخاعی پخش شود. این غدد،در بزرگسالان کمتر دیده می شوند، اما آمار آن ها صفر نبوده و گاهی به وجود می آیند.

۶.کرانیوفارنژیوما

این توده های نادر و غیر سرطانی در نزدیکی غده هیپوفیز مغز شروع می شود که هورمون هایی را کنترل می کند که بسیاری از عملکردهای بدن را در دست دارند. با افزایش آهسته کرانیوفارنژیوما، این توده می تواند بر غده هیپوفیز و سایر ساختارهای نزدیک مغز تأثیر بگذارد.

خواندن 33 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.