سه شنبه, 25 شهریور 1399 ساعت 09:21

سرطان سینه: علائم، انواع و روش های درمان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

توجه داشته باشید که لزوما هر یک از این علائم، به معنی ابتلای فرد به سرطان سینه نیست. به عنوان مثال، درد در پستان و یا توده پستان می تواند در اثر کیست خوش خیم ایجاد شود. البته بهتر است با مشاهده هر یک از این علائم، به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» سرطان زمانی رخ می دهد که تغییراتی مانند جهش در ژن هایی که رشد سلولی را تنظیم می کنند، صورت گیرد. جهش ها باعث می شوند سلول ها به روش کنترل نشده تقسیم شده و تکثیر گردند. سرطان سینه در واقع همان سرطانی است که در سلول های پستان بروز می کند و به طور معمول، سرطان در لوبول ها یا مجاری پستان شکل می گیرد. لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید کرده و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به نوک سینه می رسانند. سرطان همچنین می تواند در بافت چربی یا بافت پیوندی درون پستان نیز ایجاد شود. سلول های سرطانی کنترل نشده اغلب به سایر بافت های سالم پستان حمله می کنند و می توانند به گره های لنفاوی زیر بغلها نیز برسند. غدد لنفاوی مسیر اصلی محسوب می شود که به سلول های سرطانی کمک می کند تا به قسمت های دیگر بدن منتقل شوند. در ادامه مطلب با سرطان سینه و علائم آن بیشتر آشنا خواهید شد.

با هدف تشخیص صحیح و به موقع سرطان سینه با مراجعه به بهترین مرکز رادیولوژی تهران می توانید فرآیند تشخیصی قطعی را طی نمایید.

 

علائم سرطان سینه

در مراحل اولیه، سرطان پستان ممکن است هیچ علامتی به همراه نداشته باشد. در بسیاری از موارد، تومور ممکن است خیلی کوچک بوده و احساس نشود اما این توده ها در ماموگرافی قابل رویت خواهند بود. البته توجه داشته باشید که تمامی این توده ها سرطانی نیستند.

هر نوعی از سرطان پستان می تواند علائم مختلفی داشته باشد. بسیاری از این علائم مشابه هستند، اما برخی از آن ها با یکدیگر کاملا متفاوت خواهند بود. شایع ترین علائم سرطان های سینه شامل موارد زیر می شود:

ایجاد توده پستان یا ضخیم شدن بافت که نسبت به بافت اطراف خود متفاوت است
درد سینه
قرمزی پوست پستان
تورم در تمام یا بخشی از پستان
ترشح از نوک پستان
ترشحات خونین از نوک سینه
لایه لایه، پوسته پوسته شدن پوست روی نوک پستان یا کل سینه
یک تغییر ناگهانی و غیر قابل توضیح در شکل یا اندازه پستان
نوک سینه فرو رفته
تغییر در ظاهر پوست روی سینه ها
توده یا تورم در زیر بازو
سرطان سینه: علائم، انواع و روش های درمان

البته توجه داشته باشید که لزوما هر یک از این علائم، به معنی ابتلای فرد به سرطان سینه نیست. به عنوان مثال، درد در پستان و یا توده پستان می تواند در اثر کیست خوش خیم ایجاد شود. البته بهتر است با مشاهده هر یک از این علائم، به سرعت به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید. چرا که سرطان سینه یکی از سرطان هایی است که اگر به سرعت تشخیص داده شود، می تواند نجات دهنده باشد.

 

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد که به طور عمده به دو دسته اصلی "تهاجمی" و "غیر تهاجمی" تقسیم می شوند. در حالی که سرطان تهاجمی از مجاری یا غدد پستان به قسمت های دیگر پستان گسترش میباند، سرطان غیر تهاجمی از بافت اصلی منتشر نمی شود.

آنژیوسارکوم (Angiosarcoma) : این سرطان روی رگ های خونی یا رگ های لنفاوی در پستان رشد می کند.
سرطان پستان التهابی (Inflammatory breast cancer)
کارسینوم داکتال تهاجمی: کارسینوم داکتال تهاجمی (IDC) شایع ترین نوع سرطان پستان است. این نوع سرطان پستان در مجاری شیر شروع می شود و سپس به بافت اطراف پستان حمله می کند. هنگامی که سرطان پستان به بافت خارج از مجاری شیر گسترش یافته است، می تواند به سایر اندام ها و بافت های اطراف خود نیز گسترش یابد.
کارسینوم درجای مجاری شیر یا داکتال کارسنیوم این سایتو ( (DCIS: یک سرطان غیر تهاجمی است. با DCIS، سلول های سرطانی محدود به مجاری داخل پستان می شوند و به بافت های اطراف حمله نمی کنند.
کارسینوم مهاجم لوبولار (Invasive lobular carcinoma): سرطان لوبولار تهاجمی (ILC) ابتدا در لوبول های پستان ایجاد می شود و سپس به بافت اطراف حمله می کند.
کارسینوم لوبولار درجا ( (LCI: سرطانی است که در غدد تولید کننده شیر پستان رشد می کند. مانند DCIS، این سلول های سرطانی به بافت اطراف حمله نمی کنند.
سرطان پستان مردانه
بیماری پاژه پستان (Paget’s disease of the breast): این نوع سرطان پستان در مجاری نوک پستان آغاز می شود، اما با بزرگ شدن آن، شروع به تحت تأثیر قرار دادن پوست و حاله پستان می کند.
سرطان پستان ثانویه (Recurrent breast cancer)
تومور Phyllodes: این نوع بسیار نادر سرطان پستان در بافت همبند پستان رشد می کند. بیشتر این تومورها خوش خیم هستند، اما برخی از آن ها سرطانی می شوند.

 

مراحل سرطان پستان

سرطان پستان را می توان براساس اندازه تومور و میزان گسترش آن ها به سایر اندام های بدن تقسیم کرد. سرطان های پیشرفته ای که به بافت ها یا اندام های مجاور حمله کرده اند در مرحله بالاتری از غدد کوچک سرطانی و یا آن هایی که هنوز در پستان وجود دارند، قرار می گیرند. برای تشخیص مرحله یا استیج سرطانی، پزشک باید بداند:

آیا سرطان تهاجمی یا غیر تهاجمی است

تومور چقدر بزرگ است

آیا گره های لنفاوی درگیر شده اند

آیا سرطان به بافت یا اندام های مجاور گسترش یافته باشد

سرطان پستان پنج مرحله اصلی دارد: مراحل 0 تا 5.

 

تشخیص سرطان پستان

برای تعیین اینکه آیا فرد به سرطان سینه مبتلا شده است یا خیر و در معااینات دوره ای، پزشک علاوه بر معاینه سینه، معاینه کامل بالینی نیز انجام خواهد داد. همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی و روش تصویربرداری پزشکی برای کمک به درک آنچه باعث ایجاد علائم می شود، تجویز شود.

آزمایشاتی که می تواند به تشخیص سرطان پستان کمک کند عبارتند از:

ماموگرافی: ماموگرافی معمول ترین روش برای تشخیص سرطان سینه است. بسیاری از خانم ها در سن 40 سال و بالاتر، برای بررسی سرطان پستان، باید به طور سالانه، ماموگرافی انجام دهند. اگر پزشک نسبت به سرطان سینه مشکوک شود، آن ها درخواست ماموگرافی خواهد کرد. اگر توده های غیر طبیعی در ماموگرافی دیده شود، پزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی نیز درخواست کند.

سونوگرافی: در سونوگرافی پستان برای ایجاد تصویری از بافت های عمیق در پستان از امواج صوتی استفاده می شود. سونوگرافی می تواند به پزشک شما کمک کند تا میان توده ها مانند تومور و یک کیست خوش خیم تفاوت قائل شود. این درست مانند سونوگرافی رحم است که مشکلات رحم را مشخص می کند.

 

درمان سرطان پستان

مرحله و استیج سرطان پستان، میزان حمله به سایر اندام ها، اندازه تومور و ... همگی در تعیین نوع درمانی که بیمار نیاز دارد، نقش خواهد داشت.

برای شروع، پزشک اندازه، مرحله و استیج سرطان را تعیین می کند. پس از آن بیمار می تواند در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کند. جراحی شایع ترین درمان سرطان پستان است. بسیاری از خانم ها تحت درمان های کمکی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی یا هورمون درمانی نیز قرار می گیرند.

 

سخن پایانی

توجه داشته باشید که یکی از سرطان های شایع در میان خانم ها، سرطان سینه است. اما خوب است بدانید که با تشخیص سریع این سرطان، می توان از برداشتن سینه در جراحی، شیمی درمانی و حتی مرگ به سادگی جلوگیری کرد. با تشخیص به موقع سرطان پستان از طریق سونوگرافی یا ماموگرافی، می توان مراحل درمانی را به موقع آغاز کرده و نتیجه بهتری حاصل نمود.

خواندن 94 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.