سه شنبه, 25 شهریور 1399 ساعت 09:18

فرصت بچه دارشدن برای مبتلایان به سرطان فراهم است

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

همان طور که با گذشت زمان پیشرفت‌های بسیاری در حوزه درمان ناباروری حاصل شده است، در حوزه حفظ باروری هم، به‌ویژه در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده‌ایم.

حفظ باروری اصطلاحی است که ممکن است برای بسیاری از ما جدید و مبهم باشد، اما با آگاهی از این مفهوم و روش‌های انجام آن درمی‌یابیم که می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز بسیاری از مشکلات در آینده داشته باشد.
دکتر محمدرضا صادقی، جنین‌شناس و رییس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینادر خصوص اصطلاح حفظ باروری گفت: منظور از حفظ باروری یا fertility preservation تکنیک‌ها و روش‌هایی برای محافظت از قدرت باروری یا فرزندآوری در برابر عوامل مخرب و تهدیدکننده است. توان باروری ما به دلایل مختلف، از جمله عوامل بیولوژیک، عوامل محیطی، بیماری‌ها و ... ممکن است در معرض کاهش یا آسیب باشد. به همین دلیل، با پیشرفت علوم و فناوری‌های تولید مثلی، روش‌هایی شکل گرفته‌اند تا بتوانند از قدرت باروری محافظت کنند و آن را برای آینده ذخیره کنند. این تکنیک‌ها عبارت‌اند از فریز گامت و نمونه بافت‌های تولیدمثلی، یعنی تخمک، اسپرم، جنین، بافت بیضه و بافت تخمدان. با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توان گامت یا نمونه بافت تولیدمثلی را بدون هیچ‌گونه تغییر در کیفیت آن، برای سال‌ها منجمد و نگهداری کرد و در زمان مقتضی از آنها برای باروری استفاده کرد.

وی درپاسخ به اینکه این روش‌ها چه پیشینه‌ای در جهان و ایران دارد؛ گفت: فناوری لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف بیش از چهل سال قدمت دارد و روش‌های حفظ باروری نیز از همان زمان و همپای روش‌های درمان ناباروری آغاز شده و توسعه یافته‌اند.

صادقی تاکیدکرد: همان طور که با گذشت زمان پیشرفت‌های بسیاری در حوزه درمان ناباروری حاصل شده است، در حوزه حفظ باروری هم، به‌ویژه در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده‌ایم. خوشبختانه همه تکنیک‌های حفظ باروری، هم‌طراز کشورهای پیشرفته جهان، در کشورمان انجام می‌پذیرد و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا نیز همه خدمات حفظ باروری را به مراجعان محترم ارائه می‌کند.

خواندن 15 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.